Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #4  
Gammal 2015-05-06, 13:37
lelo lelo är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2008
Ort: Göteborg
Inlägg: 49
Standard Sv: Bollplank sökes

Citat:
Ursprungligen postat av Oline Visa inlägg
Det du söker finns på Skopelos förutom det med sandstränderna då...
Skopelos är en mysig ö att köra omkring på och besöka nya stränder varje dag och äta lunch i mysiga byar. Det finns ju ingen strand i staden så man måste ta sig ut runt ön men det är inga som helst problem. Staden är också supermysig och lagom stor att strosa i på kvällarna.
Skiathos var den första ön jag åkte till (2000) och jag älskade den då. Jag trodde också att jag var en sandstrandsmänniska men efter besök på Kefalonia, Karpathos, Amorgos och Skopelos har jag ändrat mig. Skiathos har en mysig by men ön är liten och det finns många stränder men inte direkt något annat att åka omkring och besöka. När vi mellanlandade på Skiathos i somras i väntan på båten till Skopelos slogs jag även av hur mycket folk det var där jämfört med på många andra öar.
Allt beror på vad man gillar mest, både Skopelos och Skiathos är bra öar!

/Anna (som gillar Patmos, Karpathos, Antiparos, Amorgos och Skopelos mest!)
Tack för bra tips Får kolla upp Skopelos också. Vet du hur det ser ut med färjor mellan Skiathos-Skopelos.. Finns det så att man kan åka över med exempelvis fyrhjuling om man hyr det på Skiathos?
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT