Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-08-04, 18:24
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Sv: vart bär min resa?

Elaka förutsättningar, men får jag drista mig föreslå dig att du tar en resa till Kreta. En mångfacetterad ö där alla turisterna kunna finna sig sitt paradis.

Arne
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-08-04, 18:34
Nektarias avatar
Nektaria Nektaria är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2008
Ort: Bandhagen
Inlägg: 769
Standard Sv: vart bär min resa?

Träffade en dam i Georgioupoli som just blivit änka. Hon var så glad över att ha blivit så väl omhändertagen av de människor som arbetade på restauranger och stranden. Hon var förvånad över den vänlighet hon mötte överallt. Nu är ju byn ganska liten och det bidrog kanske till att hon kände sig igenkänd och trygg bland både turister och byinnevånare.

Byn har en fantastiskt fin strand som gjord för långa promenader!

Jag tror säkert att du kan finna glädje och trygghet i att komma hit men även till andra platser på Kreta. Oavsett vad du väljer, lycka till och njut av din vistelse!

Lena
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-08-04, 19:02
aussie aussie är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Jönköping/Perth
Inlägg: 76
Standard Re: vart bär min resa?

Hej! det låter som du verkligen behöver en underbar semester och jag föreslår att du boka billig flyg till Chania (både Norwegian och Ryan Air flyga dit) och tar buss eller taxi direkt till Paleochora. Vi har precis kommit hem efter en vecka i Paleochora och en vecka i Agii Apostoli och blev förälskad i Paleochora. Vi bodde på Haris studios och trivdes jättebra- Paleochora är en genuin Grekisk by som har allt- fina stränder, trevliga människor, fina restauranger och är inte "turistig" som andra ställena i Kreta. Det är svårt att förklara varför Paleochora är så speciell- när vi skulle åka buss tillbaka till Chania träffade vi en gammal grek man som stannade och pratade med oss och han summerade väldigt bra "Paleochora is a happy place" -och det stämmer! På kvällena stängs stora gatorna och alla sitta ute på restauranger - jättefin stämning på kvällen - och man behöver inte åka taxi eller buss utan man kan gå överallt. Finns två bra stränder med klar vatten och man kan åka båt till Elafonissi. Jag har varit i Thassos också men tycker att Paleochora skulle vara en bättre val. Lycka till
Svara med citat
  #4  
Gammal 2012-08-04, 19:22
theresa theresa är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Karlstad
Inlägg: 769
Standard Sv: vart bär min resa?

Tack alla för era snabba svar.....ska kolla upp Paleochora (vet ej om jag stavade rätt nu )

Dom billigaste resorna jag berättade om till kreta gick till chania områdena. Det var charter..men ska kolla upp alternativa resor som med ryanair...tack för hjälpen, hör av mej vad det blir
Svara med citat
  #5  
Gammal 2012-08-04, 19:45
Monica C Monica C är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2009
Ort: Boden
Inlägg: 1 168
Standard Sv: vart bär min resa?

Theresa bara nu åk iväg njut och ha det gott.Lycka till.Styrkekram.
Monica
Svara med citat
  #6  
Gammal 2012-08-04, 20:23
theresa theresa är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Karlstad
Inlägg: 769
Standard Sv: vart bär min resa?

Tack Monica....

Jag letar febrillt just nu, men svårt att hitta boende i Paleochera, finns bara i Kissame...eller vad det nu hette ? ....verkar lättare just nu att bara te en charter, dom går dock bara till dom vanliga turistorterna...
Svara med citat
  #7  
Gammal 2012-08-04, 20:52
Margaretha Margaretha är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 294
Standard Sv: vart bär min resa?

Har du kollat denna sida. www.paleochora-rooms.gr
Här verkar det finnas många alternativ

Maargaretha
Svara med citat
  #8  
Gammal 2012-08-04, 22:16
theresa theresa är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Karlstad
Inlägg: 769
Standard Sv: vart bär min resa?

Citat:
Ursprungligen postat av Margaretha Visa inlägg
Har du kollat denna sida. www.paleochora-rooms.gr
Här verkar det finnas många alternativ

Maargaretha
Tack ska kolla rummen...hoppas jag hittar något
Svara med citat
  #9  
Gammal 2012-08-05, 06:58
xenoss avatar
xenos xenos är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Sollentuna - Grekland...?
Inlägg: 1 759
Standard Sv: vart bär min resa?

Slösa inte bort din tid.
Flygstol till Chania - taxi till stadsdelen Nea Chora - Förslagsvis till hotell Frini!, det av kvinnor ägda och drivna - strand 100 meter högst eller längre bort - asbra mat på Volakas taverna utan att vara dyrt - musik nästan varje kväll här och där. 25 minuters promenad till Chania city(kultut!, min vän.) och stadsdelen Splanzia eller Kasteli.
Risken för att känna sig ensam är liten när så mycket finns att se och göra..
Svara med citat
  #10  
Gammal 2012-08-05, 08:02
Smultron Smultron är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2006
Inlägg: 2 528
Standard Re: vart bär min resa?

Om du har möjlighet är ett tips att vänta med att åka till efter skolorna har börjat, dvs omkring den 20/8, då blir sista-minuten resorna mycket billigare.

Undrar också om du enbart är ute efter lugn och ro eller om du också vill ha möjlighet till att uppleva sevärdheter, shopping etc? Personligen tycker jag det kan vara skönt med sådant som distraherar lite när man känner sig nere. Är det för lugnt får man för mycket tid att tänka!
Svara med citat
  #11  
Gammal 2012-08-05, 09:32
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: vart bär min resa?

I din situation skulle jag valt en mindre/halvstor ort med vacker natur. Vet inte varifrån du åker i landet men Molyvos på Lesbos skulle kunna vara ett bra alternativ. Fin liten stad som är levande även utan turisterna. Vänliga människor och det är enkelt att ta bussen till Petra och Anaxos. Nackdelen med Molyvos är den relativt långa transfern från flygplatsen.

Själva har jag och några av mina närmaste hittat en prisvärd resa till Skopelos i slutet av augusti. Det blir första gången jag besöker den ö-gruppen. Hade tänkt rekommendera Skiathos eller Skopelos men ser att du firat en högtidsdag där med din man så då kanske allt blir för sorgligt.

Du får gå på din inre känsla och välja utifrån den. Oavsett var du hamnar hoppas jag att du får välbehövlig avkoppling och återhämtning.

Eva

Senast redigerad av Eva L den 2012-08-05 klockan 09:32. Anledning: Stavfel
Svara med citat
  #12  
Gammal 2012-08-06, 12:59
theresa theresa är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Karlstad
Inlägg: 769
Standard Sv: vart bär min resa?

Tack alla ni är underbara visste jag kunde lita på er. Jag letar för fullt, kan inte riktigt bestämma mej, ena stunden vill jag till öar jag har tittat på länge och som jag hade planerat att åka till med min sambo, andra stunden så vill jag ha en så smidig och billig resa som möjligt, jag vill helst flyga från Karlstad där jag bor så jag slipper all transfer och bilparkering. Då finns det bara Kreta att välja på...inte så bara kanske men ni förstår vad jag menar.

Jag har tänkt åka mellan 20 - 31 aug, det är då jag kan ta lite ledigt...jag talar om när jag vet var det blir...
Svara med citat
  #13  
Gammal 2012-08-06, 16:49
Katitzis avatar
Katitzi Katitzi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2008
Ort: Norrtälje
Inlägg: 4 414
Standard Sv: vart bär min resa?

Om du väljer sista minuten kan du inte välja ort på tex. Kreta. Du placeras helt enkelt där det finns plats. Dessutom får du antagligen lägga till en slant för enkelrum.
Så om du vill välja ort får du nog ta en specificerad resa, eller som du fått tips om här redan, åka på egen hand. Paleochora finns med i både Fritidsresors och Apollos utbud.

Kom nyss hem från Agii Apostoli på Kreta där vi trivdes bra. Där är lite lugnare än på de andra orterna utanför Chania. Flera mysiga badvikar att variera mellan och enkelt med lokalbussen in till Chania på kvällarna.
Nea Chora verkade också trevligt.

Hoppas du kommer iväg på din resa och kan koppla av lite.

Lycka till!

Katitzi
Svara med citat
  #14  
Gammal 2012-08-06, 17:05
Ias avatar
Ia Ia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Lier, Norge
Inlägg: 1 158
Standard Sv: vart bär min resa?

Får du en billig "sisteminuten" reise rundt skolestart så kan det ofte være billiger enn å bestille bare flybilett.
Ta sjansen, gjerne til Kreta... se hvor du kommer, trives du ikke så tar du buss neste dag til Paleochora eller Georgiopoli... eller et annet sted
Jeg er ganske sikker på at du finner bosted på plass...

Agii Apostoli er et hyggelig sted og bo, men personlig ikke et sted jeg selv ville ha bodd som singel..

Hvis Kreta er eneste alternativ med avreise fra Karlstad... så synes jeg ikke det er noe dårlig valg...
Svara med citat
  #15  
Gammal 2012-08-07, 00:48
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: vart bär min resa?

När man inte vet vad man vill ska man dra sticka. När man ser resultatet reagerar man - antingen "JAAA" eller "neej". Då vet man vad man egentligen vill - och då ska man göra så, oavsett vad stickan sa!

Fast utan sticka hade jag i ditt fall (när jag nu vet att du är tveksam till Skiathos) valt det SMIDIGASTE sättet, dvs en restis. Det blir inte bara billigast, det blir också - smidigast
Svara med citat
  #16  
Gammal 2012-08-07, 08:24
aussie aussie är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Jönköping/Perth
Inlägg: 76
Standard Re: vart bär min resa?

Hej Theresa,

Apollo har en flyg biljett till Chania från Karlstad 24/8-31/8 3298 kr. Kanske är det din?? Tiderna passa i utmärkt med buss förbindelser till Paleochora. Kolla på booking.com efter boende i Paleochora - 6 nätter kostar ca. 2000kr.
Vi har precis kommit hem från en vecka i Agii Apostoli och Paleochora och om jag skulle resa själv utan familj skulle jag utan tvekan välja Paleochora - stränderna var bättre där och restaurang utbud på kvällen är stor. Det är det perfekt ställe att koppla av, bada, sola, läsa och äter god mat och när vi var där förra veckan tyckte jag inte att det var så många turister utan det var en skön bladning av både greker och turister (framförallt från norge).
Lycka till med resan
Svara med citat
  #17  
Gammal 2012-08-07, 08:43
Vilmas avatar
Vilma Vilma är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2009
Ort: Göteborg
Inlägg: 319
Standard Sv: vart bär min resa?

Om du behöver ytterligare alternativ så föreslår jag Parga, eftersom du tycker om Skiathos....och du missa inte Skopelos, men det tar sen när du är du är lite mer i harmoni, kanske med din nästa kärlek
Svara med citat
  #18  
Gammal 2012-08-07, 15:36
theresa theresa är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Karlstad
Inlägg: 769
Standard Sv: vart bär min resa?

Citat:
Ursprungligen postat av Elisabet Visa inlägg
När man inte vet vad man vill ska man dra sticka. När man ser resultatet reagerar man - antingen "JAAA" eller "neej". Då vet man vad man egentligen vill - och då ska man göra så, oavsett vad stickan sa!

Fast utan sticka hade jag i ditt fall (när jag nu vet att du är tveksam till Skiathos) valt det SMIDIGASTE sättet, dvs en restis. Det blir inte bara billigast, det blir också - smidigast
Mycket bra tips med stickan

Senast redigerad av theresa den 2012-08-07 klockan 15:42.
Svara med citat
  #19  
Gammal 2012-08-08, 09:37
Malina Malina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: stockholm
Inlägg: 1 784
Standard Sv: vart bär min resa?

Innan jag gifte mig, reste jag många gånger ensam till Paleochora.Det är PERFEKT på alla sätt och vis. Jag är säker på att du kommer att hitta ett bra boende.Lycka till!!!!
Svara med citat
  #20  
Gammal 2012-08-08, 11:29
Ias avatar
Ia Ia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Lier, Norge
Inlägg: 1 158
Standard Sv: vart bär min resa?

Hihi... nå er vi mange som er spendt på både hvor du ender opp og hvordan det blir
Tror det blir toppen... iallefall veldig overkommelig

...som selv bare har reist alene de siste tre årene
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT