![]()  | 
	
| 
	 | 
| 
		 
			 
			#1  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Men den här gången ska vi väl få tid att träffas? Förra gången var det en sån hemsk värmebölja . I september kan man börja andas ordentligt igen!
		 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	 | 
| 
		 
			 
			#2  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
|||
		
		
  | 
|||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Monica, vilken skillnad på turtäthet mot tex Tinos...där kommer varje dag nu minst 5 båtar samma rutt inom 2 -3 timmar och man kan ju undra vad lönsamheten blir på det då ju alla dessa båtar inte ens är halvfulla.... Sea Jet kommer kl 10,Highspeed 5 kl 10.30, Agoudimos ca kl 11, Blue star kl 11.15 och Blue Star straxt efter. Nu även Theologos P kl 11 och alla kör ju precis samma rutt med något undantag. 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	Det går båtar i en jämn ström till och från Tinos hela dagen och hälften kunde räcka! Tinos fick en jättefin nybyggd hamn för 2 år sen alldeles bredvid den gamla, men den används inte för det är för grunt där. ![]() Är det detta, för oss svenskar, oförmodat ologiska som gör att vi älskar Grekland?? ![]() Jag förstår mer än väl er frustration! Lissi  | 
| 
		 
			 
			#3  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			
Hoppas det Monica. Så varmt som det var då kan det knappast bli i september. Dessutom ska vi nog på Kalymnos denna gång i stället för Telendos. Bor troligen i Pothia i så fall.
		 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	 | 
| 
		 
			 
			#4  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			PM till dig.
		 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	 | 
| 
		 
			 
			#5  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Vi skall, precis som Janne, från Kalymnos till Cykladerna (Naxos) i slutet av September. Så jag blev jätteglad för "mjölkbåten", men ack nej. Nu blir det väl färjan till Syros på natten, vänta några timmar, sen "Artimis" kl. 07.00 till Naxos.
		 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	 | 
| 
		 
			 
			#6  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			
Har samma funderingar. Verkar var enda sättet att ta sig över i slutet av september.
		 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	 | 
![]()  | 
	
	
		
  | 
	
		 |