Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Aten, Pireus & Rafina

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-09-15, 17:30
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Taxi Pireus - Plaka

Återkommer efter diskussion med maken som nyligen var i Aten. Han tog taxi från Katechaki till Pireus och taxametern stod på 7 euro. Han gav rejält med dricks till den förvånade chaufförens nöje. Sen blev han skjutsad av samma kille till biljettförsäljningen och åter till båten, för han hade glömt att köpa biljett. Då ville inte killen ha extra betalt.
MEN: återkommer till problemet: den som går av båten får det svårt att hitta en taxi. Där är mängder av folk, lokala och främmande, som hugger alla bilar som står inne. Jag lämnar här numret till denne sympatiske och tjänstvillige taxichaufför:
Kostas , tel 693 931 83 61
Om ni befinner på nån ö kan ni ringa och tinga i förväg innan resan. Det kan komma att kosta extra, men rimligen upp till 15 euro. ( vad betalar man för vin, glass och annat oundgängligt...)
Kolla noga vilken del av hamnen som blir aktuell. Det går, som jag sa, hamnbussar, men de blir fulla direkt, att släpa barn och väskor verkar onödigt jobbigt.
Annat nödvändigt vetande: Att få fatt i en taxi från trottoaren kan bli svårt med väskor och många personer. Alla taxichaufförer föredrar en person utan väska, så kan man plocka upp fler på vägen ( ibland får man en artig fråga om man vill släppa in fler, oftast inte... alla betalar fullt...) och det är nog inget att göra åt det.
Metro gäller för vuxna med lite att bära och om man är i närheten av stationen ( hamnport E5, E7 )
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-09-15, 17:35
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Taxi Pireus - Plaka

Vill någon bo praktiskt taget på Akropolis sydsluttning kan jag rekommendera Tonys Pension, adress Zacharitsa 26, tel 210 92 36 370 och 210 92 30 561.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-09-16, 11:13
Frappes avatar
Frappe Frappe är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Norra Sthlm, Nea Makri/ Nea Pendeli Athens Grekland
Inlägg: 1 712
Standard Sv: Taxi Pireus - Plaka

[QUOTE=Monica P;146729]Återkommer efter diskussion med maken som nyligen var i Aten. Han tog taxi från Katechaki till Pireus och taxametern stod på 7 euro.


7 Euro??? kan ju inte stämma? startavgiften är ju oftast 3 euro, och även om det var från Katechaki så är det ju en bra bit ut till Pireus....!

Camilla
Svara med citat
  #4  
Gammal 2008-09-16, 23:09
karis avatar
kari kari är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 5 540
Standard Sv: Taxi Pireus - Plaka

Citat:
Ursprungligen postat av Monica P Visa inlägg
Jag lämnar här numret till denne sympatiske och tjänstvillige taxichaufför:
Kostas , tel 693 931 83 61
Om ni befinner på nån ö kan ni ringa och tinga i förväg innan resan.
Tusen takk, Monica
- jeg har skrevet ut innlegget ditt

Kari
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT