Att flytta till Kreta

© Text: Ulf Wiman (ulfwiman)

Mars 2003.

Lördag 1/3
Vaknade upp med en känsla av att något var fel. Det var Nisse som stod och jamade högt och ville ut. Skönt väder ute. Det har slutat blåsa, men det är molnigt. Jag var tvungen att tvätta kläder igen. Dessa kläder, jag undrar vem som skitar ner dom. Jag bara använder dom.
Tog en promenad till Oassis och åt löksoppa till lunch. Oj min mage och mina tarmar fullkomligt exploderade, tur jag var nära toa. Det var skönt att bli rensad invändigt. Åt en schnitzel och en sallad i kväll och det var hur gott som helst. Nu tror jag att det är läggdags för mig, 24.00 säger klockan.

Söndag 2/3
Uppe före tuppen, med en härlig förkylning. Fixa mera magnecyl. Ont i hela kroppen, och feber. Ta en konjak och gå och lägg dig säger Antonis. Tar mera magnecyl och en konjak samt går och lägger mig. Det bara regnar ute, så min tvätt blir sköljd ordentligt.
- När kommer solen?
Jag behöver sol för att bli hel igen. Lite likt Peter LeMarc "Jag skall gå hel ur det här".
Det bara regnar och regnar ute. Skönt att sitta inne i värmen och skriva. Min promenad idag var Ok. Men jag hade mina sandaler på mig.
Ingen höjdare direkt. Så kall om fötterna, så hälften kunde var nog.

   

Måndag 3/3
Nu har Maria varit här och städat, diskat samt tvättat det lilla jag hade åt mig! Jag har fått en lektion om hur man viker kläder! Denna kvinna. Det enda hon säger är att ni män klarar inte av det här! Kvällen var helt t.o.m. Kvällen slutade med en lång promenad och en kineskrog i Hania.

Tisdag 4/3
Regn och åter igen regn. Det slutar aldrig.
- Har alla regnmoln samlats över Kreta?
Nu är det alldeles svart ute och har börjat åska. Jag lovar att det smäller. Nu gick strömmen också som vanligt. Power on (strömmen på) igen. Tur att datorn har batteri. Igår i Hania var det bara Amerikaner överallt.
Jag ska ta en promenad på en timme. Nu kommer Antonis mamma med lunch. En konstig gröt på sesam, kli och hasselnötter. Lite ovanlig smak men helt Ok. Det där sätter fart på magen säger Antonis, det är hälsokost. Hans mamma tjatar jämt om att jag skall äta det här.
Nog satte det fart på magen allt, tarmarna kröker sig och skriker. Jag skall fotografera lite mer på hotellet och lägga ut det på Internet. Nu är det jobbet gjort och klart. Antonis och jag skall på party på fredag kväll. Någon ny jättefest med bara en massa greker. Det är någon form av högtid, så det är bättre kläder som gäller. Måste in till stan och köpa mig ett par nya byxor. Ta svarta sa Antonis till mig innan jag for iväg. Jag köpte ett par svarta standardbyxor. Jag hoppas det är Ok. Nu har jag laddat upp bilder från min fotografering på Internet. 1 timme tog uppladdningen. Detta blir dyrt med modem. Jag hade kattslagsmål på rummet. Jag hörde utifrån att något inte var rätt, så jag gick in i lägenheten och får se kaoset. Pappan till min katt kom in och ville bosätta sig där istället. Han hade kommit in via köksfönstret. Jag har det öppet för att kunna röka i köket. Ut med katten genom dörren,
- Jag öppnade dörren först!
Efter det här limmar sig min katt mot mig hela tiden, och jag har dragit igen fönstret. Han skall ju kunna känna sig trygg här i lägenheten!
- Nu regnar det igen!
Idag har jag fått kontakt med Ulf Lundell igen. Inte som rockartist utan som författare och människa. Detta kan bli intressant.
Han kom ihåg när vi flög till Stockholm och satt och pratade. Jag var ärlig mot honom och sa att "Öppna landskap och När jag kysste havet var ok" men det är författaren jag är imponerad av. Jag är färgad av "Jack", boken inte filmen. I filmen är det Göran Stangertz som är Jack.
Det är egentligen Ulf Lundell det handlar om. Det har jag förstått de sista åren.
Vi har pratat om det här med att skriva. Han svarar att det bara kommer. Då är det bara att sätta sig vid datorn och släppa ut det som kommer. Korrigeringar kan man alltid göra i efterhand och det är det som förläggare gör. Jag vet att jag har en idé till en bok om Farfar, hoppas den blir till. Det kommer i så fall att bli en biografi över hans liv.
-Fantastisk, nu lyser solen en stund!
Jag försöker hålla detta med e-post som ett sätt att kommunicera med folk jag känner. Men många har visst svårt för detta att svara på brev.
- Är det för modernt med e-post?
För mig är det ett sätt att vara tillgänglig. Oavsett var jag är. Jag behöver prata med folk, oavsett om det är via tangentbordet eller per telefon.
Jag har varit till Olga och fått tag Bullens pilsnerkorv!
Det fanns även potatismos och Tulip burkskinka. Nu blir det svensk mat till middag.
- Korv och mos!
Bullens korv kostade 52.-, och skinkan 60.-. Det kan det vara värt, jag behöver vara svensk ibland.
Köpte även Knorr Champinjonsoppa och lite annat. Jag måste börja laga mat själv. Det är rent ekonomiskt. Korven lär bli två middagar och skinkan samma sak. Köpte även lite grönsaker och Feta-ost. Det hade varit billigare att äta lammkotletter. 28 kronor per kilo, men du bör ha en grill, och Antonis har inte plockat fram grillarna än.
Jag glömde att köpa mjölk. Iväg bort till Olga igen. Följde med Antonis till frisören i Ano Agia Marinas, Manolis. Han pratade lite, lite svenska så det var kul. Lagade en helsvensk middag med korv och mos. Orkade två korvar, den tredje fick Nisse. Jag har tappat aptiten, men det är väl inte så mycket att göra åt. Nu skall jag gå och lägga mig. Vaknade 22.00 av en smäll som hette duga. Nu går åskan igen, och inte dåligt. Det bara blixtrar och smäller ute hela tiden.
Det känns lite oroligt, då jag är lite åskrädd. Jag vill egentligen gå och lägga mig igen men det är för mycket oväsen ute. Bättre att sitta och skriva en stund. Det känns tryggare.
Just nu skulle jag behöva en whiskey för att lugna ner mig. Nu skall jag försöka sova igen.
Det har lugnat ned sig ute. Sitter fortfarande och skriver.
Nu skall jag gå och lägga mig igen och försöka sova.

Onsdag 5/3
Vaknade av en helsikes smäll. Mera åska och väderfenomen. Enligt BBC är allt oväder just nu koncentrerat över södra Medelhavet och Indien. Kul för mig. Det har varit problem i Souda Bay enligt Antonis. En tanker med olja har släppt från sina förtöjningar och står på grund.
Inget bra för miljön. Jättevågor på havet igen. Jag tror inte detta är sant. Skoteroverall vore inte helt fel! Jag har haft en konstig natt då det åskade och smällde hela tiden. Det är lite svårt att sova då.
Nu har jag varit till Hania och på banken. Fortfarande inga pengar. När jag kom hem är det 4 meters vågor igen och vertikalt regn. Detta väder. Jag har suttit och sansat ned mig lite på ett café i stan. Livet är väl ok. Min katt har försvunnit. Antonis är borta hos doktorn för han är riktigt dålig. Hela ryggen är alldeles blå.
Jag är ensam på detta bygge. Det är bara hans mamma som är hemma och vi förstår inte varandra då hon bara talar Grekiska. Men hon kom med samma soppa som jag fick igår och propsade på att jag skulle äta. Ok, det är bara att vänta på en ny tarmexplosion.
- Jäkla soppa eller gröt!
Det är rena dynamiten för magen. Snacka om hälsokost för kroppen. Det här börjar likna Svansteins hälsohem. Bjud alla turister på det här och de kommer att skita ihjäl sig på stående fot. Nu skiter jag i det här och går och lägger mig. I natt när jag gick på toa hände det som inte får hända. Jag tappade mina glasögon i badrummet och bågen gick sönder. Nu måste jag till en optiker och försöka få det här fixat. Tur jag har ett reservpar med mig. Antonis och jag ska till Hania i morgon för att köpa vispar till alla rum. Då skall vi försöka hitta en optiker.
Ett kök utan en visp. Jag upptäckte detta när jag skulle laga till soppa.
- Hur fixar man en soppa utan visp?
Det gick inte utan det var bara att slänga bort den. Massor med klumpar och sådant. Nu är Nisse på rymmen igen. Jag hör honom jama men kan inte hitta honom. På söndag kommer det en Engelsk gentleman enligt Antonis. Han är änkling och inte så gammal. Vi kanske kan hitta varandra.

 

Torsdag 6/3
Samma väder ute som igår. Ont i fötterna igen. Då menar jag riktig värk. Det är så svart ute på himlen att jag måste ha lyset på inne. Åt frukost och gick sedan över till Antonis. Han berättade att det går inga båtar just nu, för havet är farligt. Det blåser från nord och syd samtidigt. Därför blir det så konstiga vågor. De vågorna är farliga för färjorna då de har halvöppna lastportar i aktern. Färjorna här har inga bogvisir då de alltid lägger till med aktern mot kajen. Antonis skjutsade mig till en optiker i stan och jag fick mina glasögon reparerade.
Det kostade ingenting. Det är fantastisk att vara ute med denna man. Han känner visst alla.
Efter det följde jag med honom till hans doktor. Han måste få något för sin hosta. Han krampar ju när han hostar. Det kan jag förstå med den ryggen. Efter det for vi och köpte vispar till alla rum. En visp klarar man sig inte utan. Vi blev attackerade av tiggande Zigenare, och Antonis blev arg. Sedan fick jag en lektion om hur man hanterar tiggare. Gamla svartklädda damer som sitter på gatan kan man ge några mynt till, de behöver pengarna, men inga andra. Deras män har oftast dött i kriget och de har mycket knappa resurser, så skall man hjälpa någon är det Ok att ge de lite pengar. Det var en ny inblick i samhället. Prata om att vi har olika kulturer. Det här är annorlunda med mycket lärorikt. Italien och Spanien har visst samma system. En annan inblick i samhället fick jag när vi for till elverket för att betala elräkningen. Att betala en elräkning tar 10 sekunder för mig. Elverket är statligt här och det märks. Du måste åka dit och betala din räkning kontant på plats. Du måste ha med dig ditt kontrakt när du betalar. Då får du ett kvitto när du har överlämnat pengarna som du sedan måste sitta och köa med kvittot för att få en stämpel på ditt kontrakt. Vilket system.
Det tog över 1 timme att betala en räkning. Vilka datorer de hade. Stenålder var nog tidigt ute.
Det var säkert granit-86 i burkarna. Folket här litar inte på räkningar de får här utan allt skall ifrågasättas. Jag vet inte om vi är dumma och godtrogna hemma. Tänk om vi alltid skulle åka till våra leverantörer och ifrågasätta.
- Punkt 1 varför har jag fått en räkning?
- Punkt 2 är den här räkningen verkligen rätt?
Det här systemet tycker jag bara verkar mycket jobbigt. Vi satt och pratade en stund. Då fick jag veta att det är likadant på vattenverket och telefonbolaget. Mitt smarta jag föreslog.
Kan du inte betala på posten eller via Internet. På posten eller i en Lottoshop kan du betala.
Men man litar inte på det systemet. Du får ju inte stämpeln på kontraktet utan skall spara ett litet kvitto som kan komma bort.
- Internetbetalning, vad är det?
Jag förklarade att jag betalar mina räkningar från lägenheten. Är du inte klok var det första Antonis sa.
- Vad då klok!
- Ja, hur vet du att de verkligen får pengarna?
Jag får ju ett kvitto på skrivaren att jag har betalat plus en kvittering i datorn. Gäller det då om någon säger att de inte fått betalt. Självklart gäller det, samt loggen på datorn säger ju vad jag betalat och inte. Jag tror att han inte fattat hur det fungerar. Men han skrattade och sa "Oh now you seen the old fashion way" (nu har du sett den gamla vägen att göra saker) Sen käkade vi lunch. En äcklig paj med fiskfyllning.
På hemvägen for vi förbi Zigenarlägret i Hania. Vilken misär folk bor i. De bor i gamla skrotade lastbilssläp. Jag ställde naturligtvis tusen frågor.
- Dusch och toalett?
- De har inga toaletter, de gör sina behov i det fria.
- Var duschar de någonstans?
- Har du inte känt hur de luktar?
De får inga jobb för de är Zigenare. Det kan hända ibland att de får plocka oliver eller apelsiner. Men de får bara halva ersättningen mot en Grek eller mig.
- Varför?
De stjäl så mycket de kan av vad de plockar för att sälja själva. Efter att jag sett misären kan jag faktisk förstå att de stjäl. De har ett liknande problem med Albaner och Kosovo Albaner.
De är ju inte med i EU utan smiter in i landet med små båtar och försöker också tigga sig fram på gatorna. Albanerna bor i tält och lever ungefär som Zigenarna i övrigt. Prata om fattigdom.
Väl hemma igen kom min vän från turistpolisen och drack kaffe. Jag ställde en massa frågor om det jag hade upplevt och sett under dagen. Han svarade att de kollar de kända ställena mycket noga men staten vill inte göra något för det kostar ju pengar. Men bygg en anläggning med dusch och toa i området.
- Vem skall betala för det då?
Mitt förslag var Grekiska staten. Han bara skrattade. De har inga pengar, och vi vill inte ha de människorna här. Affärsägarna i Hania har ett växande problem med stölder i butikerna.
Det har de aldrig haft förut. Det kan hända ibland att någon turist stjäl något, men det verkar alltid var någon som ser vad som händer. Grekiska rättssystemet är stenhårt. Om du stjäl åker du i fängelse. De är inte straffliberala. Om det kommer andra människor som jag från ett annat EU land och får problem. Det är Ok då hjälper vi dig. Vi kan ge dig både mat och även lite pengar. Du och liknande från Sverige har ju varit med och byggt upp Europa, de här andra är ju bara slödder. Vilka värderingar den mannen har. Han är trevlig ändå. Det är Antonis som har introducerat mig för honom. Han säger att det är bra att känna någon inom turistpolisen.
Skulle det hända någonting har jag alltid ett namn och en person jag har träffat flera gånger.
- Underligt system?
Här måste man alltid känna någon, eller känna någon som känner någon. Om du gör något dumt här på Kreta står du inför domaren efter max en månad, och de slänger helst ut dig till myndigheterna där du kom ifrån.
- Va?
Då fick jag förklarat att varje Diktorat bestämmer själva hur de skall göra. Mycket intressant.
De vore som om Länsstyrelsen fick ha egna regler för varje län. Polisen är statlig, men får sina instruktioner från det Diktorat där de jobbar. Antonis kommer tillbaka från stan igen arg som ett bi. Han har fått parkeringsböter på 800.- Ställde sig på ett övergångsställe för att hämta sin tvätt till hotellet. Jag skrattade inte rakt ut men inom mig själv. Man parkerar inte på övergångsställen! Trafiken här är häftig överallt. Du bara tappar bilen och slår på dina varningsblinkers. Jag passade på att fråga om körkort. Det är bara att visa att du kan köra och svara på några elementära frågor om trafikregler. Sedan har du körkort. Jag berättad då om vårt system med utbildning och halkbana och olika prover.
- Are you kidding me? (skojar du med mig?)
Nej svarade jag för hemma har vi nollvisionen som mål. Inte undra på att de krockar så ofta här. Körkort för moped/mc får du genom att skicka in ett papper och tre foton. Som jag förklarade tidigare efter skräckfärden från Iraklion. Vattenplaning har de inte hört talas om.
Antonis säger att bilen är ju så tung, så det kan väl inte hända något. Då försökte jag förklara hur vattenplaning fungerar. Jag vet inte om han fattade det jag förklarade. Det är så mycket som är annorlunda här om du jämför med hemma. El kablarna är fortfarande i luften.
Vatten rören är nästan synliga. På alla tak finns det en reservtank för vatten. De har inga vattentorn, utan alla måste ha sina egna pumpanläggningar för trycket. Dagvatten avlopp finns för regn, disk och duschvatten. All toa avlopp är i septiska tankar som ute på landet hemma.
De var och tömde här idag. Gissa hur det luktade. De håller på och bygger ett system liknande det vi har i Sverige med avlopp i gatan och centralt reningsverk. De har importerat tekniken från oss. Det enda som fattas just nu för kommunen här är pengar till att fullfölja planerna.
Antonis tror att det kommer att ta 3 år till. De har ju väldigt låga skatter här och det kanske är orsaken till att det inte finns pengar. Under sista året har de börjat gräva ner alla elektriska kablar i gatan. Det är ett stort problem då folk helt plötsligt börjar gräva för att göra någonting. Pang så går strömmen. Jag försökte förklara att hemma ringer man till elverket innan man börjar gräva så kommer de och märker ut var kablarna ligger. Vad kostar det då var det logiska svar jag fick. Ingenting! Det blir ju billigare om du inte gräver av några kablar i marken. Jag har sett solen i 30 minuter! Det var en skön känsla. Nu är det svart på himlen igen. Vilka väderomslag. Reningsverket är byggt med senaste teknik, bassänger och biologisk rening. Usch vad det ramlar ned flygplan. Den sista är i Algeriet, med 97 döda.
Ikväll var jag ute med Antonis och träffade en massa nya människor.

Fredag 7/3
Vaknar upp till vindstilla och blå himmel och sol. Plus 18 grader ute. Detta är inte så illa.
Jag käkade en pizza-slize i onsdags och fick tillbringa natten på toaletten. Nu kommer Antonis och ser ut som ett lik. Frågar om jag har någon Cola i kylen. Vi delade en pizza i går kväll och han har spenderat hela natten på toa. Så han undrade hur jag mår. Jag mår jättebra just nu.
- Hotellvärden kommer och frågar gästen om han har något att dricka?
Detta är ett mycket skumt hotell.
Jag har aldrig varit med om något så personligt. Men det känns skönt att andra bara är människor de också. Två Cola och 3 timmar senare ser han något bättre ut.
Han kräks inte utan har bara diarré.
- Hur skall det gå ikväll då vi skall gå på partaj?
Det konstiga här är hur folk jobbar. I går kväll var vi till en databutik där han har vänner.
23.30 på kvällen jobbade folk. Jag ställde några frågor och fick till svar att det här är "private business" (privata affärer). Vi fixade även en flygbiljett 22.30 på kvällen. En kusindotter åt honom skulle komma hit. Resebyrån hade stängt men det var inget problem. De öppnade för att hjälpa honom. Samma svar där "private business" (privata affärer. Det som var bra att följa med Antonis till doktorn var att jag också fick en doktor, som pratar engelska. Han ställde några frågor om mitt socker.
Jag svarade med mina värden. Berättade även om min stroke och problemen det skapat för mig. Jag fick hans personliga mobilnummer om något skulle hända. Hamnar du på sjukhus så ring mig så kommer jag. Detta med att man måste bli introducerad till allt och alla.
- En annan kultur?
Det är bara förnamnet på hur det är att vara här. Jag berättade om vårt kösystem hemma.
Hur man snällt väntar på sin tur. Han undrade om vi är dumma. Du måste ju fixa ditt problem inte vänta på att andra skall lösa sina. Nu gick solen i moln. Ett nytt svart moln kommer in över Kreta. Eller är det världen som är svart. Alla här förbereder sig på krig. Hamnarna i Souda Bay har börjat tömma sig på skepp. Stora Amerikanska krigsfartyg. Olympic Airways har skurit ned på fligther till Kreta från och med idag. Det är knappt en vecka kvar.
- Vad kommer att hända?
Nu har Maria varit här igen. Diskat, tvättat och städat. Alla jag pratar med är rädda. Det är jag också. Kul att gå på party ikväll med detta i huvudet. Jag skall duscha och fixa till mig inför kvällen.
- Kanske man träffar någon?
Största problemet är ju faktisk språket. Nog för att jag talar lite Grekiska. Men det räcker inte.
Engelska är Ok för mig det kan jag göra mig förstådd på och även uttrycka vissa känslor. Det fixar jag inte på Grekiska. Nu har jag duschat och fixat till mig. Borstat tänderna och allting.
Hel och ren och vacker, med lukta gott på kroppen! Detta känns lite konstigt för mig.
Ok hel och ren har jag alltid varit. Men detta med att piffa upp sig lite grand! Ooh sa Antonis.
Du ser ut som en gentleman. Nu åker vi.

Resebrevet fortsätter »

 

Kreta på Kalimera »
Fler resebrev från 2007 »






HEM

SÖK

FORUM

E-GUIDER

BOKA HOTELL

BOKA BÅTBILJETT

BOKA HYRBIL

© 1997-2020 Janne Eklund/Kalimera