Att flytta till Kreta

© Text: Ulf Wiman (ulfwiman)

Februari 2003.

Onsdag 26/2
Jag vaknade efter någon timmes sömn. Efter den djävligaste natt jag varit med om. Ont i fötterna så jag kan skrika.
- 1 miljon för en värktablett!
Idag skall jag försöka hitta min keps. Zach kom vid 9 tiden för att jobba i trädgården en stund.
Jag liftade med honom in till Hania. Bara för att kolla stället där vi var och åt.
- Ingen mössa!
Han ville skjutsa mig hem också, men jag sa att jag går. Är du inte klok sa han till mig.
Jag behöver dessa långa promenader. De sätter i gång kroppen så fötterna fungerar.
- Dessa djävla fötter!
- De kommer att bli min död!

   

Jag har cirkulationsproblem. Sedan får doktorn säga vad han vill. Inga problem med pumpen.
Men att få ut blodet till de små kärlen verkar vara problemet. Lätt lunch på vägen hem, sallad och bröd.
Använde bara Grekiska på restaurangen. Jag gick till Olga och köpte ägg och bacon när jag kom hem.
- Oh you are cooking today! (åhh, du lagar mat idag)
Till middag gjorde jag en standard omelett.
Jag tror jag har fått en förkylning, känner mig febrig. ?????????. På grekiska. Eksio kriåmata (en förkylning).
- Men vad heter magnecyl eller något liknande?
- ????????, på grekiska. "afåchirin" (magnecyl)!
Tur jag har köpt ett lexikon från och till engelska/grekiska. Tog tabletterna och gick till sängs ganska sent.

Torsdag 27/2
Jag mår mycket bättre idag. Har sovit hela natten utan värk eller någonting annat. Antonis var tvungen att åka till doktorn igen.
Han ramlade i trappan för några dagar sedan och landade på ryggen. Mannen är nära nog invalid. Jag försöker hjälpa honom så mycket jag kan. De vill lägga in honom på sjukhuset i 45 dagar. Han har skadat en disk i ryggen.
Är alldeles blå i svanken, och måste ha korsett. Han vägrar lägga in sig på sjukhuset.
Då hela hans säsong är i fara. Så han käkar värktabletter och ser ut som ett lik. Ett löv från Benjaminfikusen vi har på gården. Han var lite trött och ouppmärksam. Ändå skall karln ha med mig ut på lunch någonstans.
- Att han aldrig ger sig!
Vi gick aldrig ut. Hans mamma hade lagat mat. Linssoppa av något slag med sesamfrön.
Efter 2 timmar exploderade min mage av maten. Äntligen är tarmarna igång. Några gardinkrokar gick sönder i vardagsrummet. Jag frågade om han hade några i reserv. Då kommer han med en stege och skall börja klättra och byta ut de trasiga. Nu får du ge dig sa jag åt honom.
Jag fick efter mycket krångel byta de trasiga krokarna själv. Olga jobbar stenhårt på att få mig att tala Grekiska. Idag hade vi en räknelektion. Efter mycket om och men förstod jag vad hon menade. Det var avsiktligt från hennes sida. Hon sa "eftå komma saranda parakalå" (7 och 40 var priset), Ok jag vet att saranda är 40.
- Men i den meningen?
Efter mycket tänkande kom jag slutligen fram till att hon menade 7,40. Ok kvinnan talar engelska så det är inga problem. Yeah thats right (ja det är okay).
- What´s the problem? (vad är problemet?)
Det enda är att du måste tänka hela tiden. Men när du har människor som hela tiden försöker hjälpa dig går det bra. Jag tror det är värre om du befinner dig i en stress-situation och måste vara snabb i din räkning. Här får jag tid på mig och hon försöker hjälpa mig att förstå.
Detta är nyttigare språklektion än i skolan. Det här är verkligheten på golvet. Jag har som jag många gånger sagt. Att folk i andra länder har samma behov som vi har. Hunger, törst, kläder, tandkräm, toapapper och andra saker. Kulturerna är kanske lite olika men behoven är de samma. Nu jamar Nisse igen. Det har varit skapligt väder idag men nu börjar det blåsa upp igen. Nu har det blåst upp till ungefär 15 meter i sekunden! Snabba väderomslag. Jag tycker att vädret är konstigt nu för tiden. Ingen stabilitet alls. Häftiga omslag och alla möjliga katastrofer. En tripp till Hania kanske får mig på bättre humör.

Fredag 28/2
Jag hade en ganska bra dag, vädret har blivit bättre. Tog en lång promenad och stannade i Platanias för kaffe och vatten. Där blev jag sittande i 3 timmar läsande min bok. Väl hemma igen lade jag mig på sängen och somnade. Vaknade 21.00. Hjälp jag har sovit bort hela kvällen. Tog en promenad till Oassis, där jag brukar äta. Träffade Antonis och en engelsk familj, och vi började prata. 24.00 var den middagen över. De har köpt ett hus här som de inreder just nu. Det är dyrt med hus här, men billigare än i Spanien. Både han och hon jobbar med Webdesign så vi hade en hel del att prata om. Nu är det dags för att gå och lägga mig.

Uffe (ulfwiman)

 

Kreta på Kalimera »
Fler resebrev från 2007 »






HEM

SÖK

FORUM

E-GUIDER

BOKA HOTELL

BOKA BÅTBILJETT

BOKA HYRBIL

© 1997-2020 Janne Eklund/Kalimera