Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland > Språk

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-10-07, 19:25
Izzas avatar
Izza Izza är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 54
Standard Studera i Athen i vinter

Hej hej!
Har suttit och kollat runt nu på grekiska kurser i Athen i vinter och tror att jag har hittat en som skulle passa.
Intensive Course på University of Athens dec-maj.
Är det någon som har läst nybörjarkurs intensivt?
Eller studerat på University of Athens?
Undrade lite om hur man anmäler sig och om man kan ansöka om CSN.
ja, eller all annan info av intresse

MVH Elsa
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-10-08, 17:21
dimitriss avatar
dimitris dimitris är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Grekland, Athens
Inlägg: 419
Standard Sv: Studera i Athen i vinter

Citat:
Ursprungligen postat av Izza
Hej hej!
Har suttit och kollat runt nu på grekiska kurser i Athen i vinter och tror att jag har hittat en som skulle passa.
Du kan titta på föregående trådar som handlar om studier i Grekland.
Du hittar allt du vill veta där.

dimitris
Aten

Senast redigerad av Zanét den 2006-10-08 klockan 19:33. Anledning: För långt citat
Svara med citat
  #3  
Gammal 2006-10-24, 19:03
klaritzas avatar
klaritza klaritza är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2006
Ort: Atén
Inlägg: 94
Standard Sv: Studera i Athen i vinter

jag läser just nu grekiska på universitett här i athen. måste säga att jag inte skulle ha klarat det som nybörjare. jag läste på athens center i två månader för två år sedan. plus att jag pratar grekiska med min pojkvän. jag tycker personligen inte att sättet dom lär ut på universitete är för nybörjare. för mig funkar det, men det är hårt. många i klassen och högt tempo. på athens center var det mer som lek, men med en otrolig pedagokig. man glömde att man lärde och helt plätsligt förstod man bara saker! fantastiskt!

svammel blev et, men du kanske hänger emd....
Svara med citat
  #4  
Gammal 2006-10-24, 21:02
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Studera i Athen i vinter

Min dotter läste på universitet i Aten med bara en en kvällskurs i bagaget samt ett par säsongers sommarjobb i Grekland. Visserligen har vi besökt Grekland många gånger under hennes uppväxt men hon kunde mycket lite grekiska innan studierna påbörjades. Jag tror att hon tyckte studierna var medelsvåra till lätta och hon slutade läsåret med höga betyg. Jag tror därför inte att någon som är något så när språkbegåvad och vill studera grekiska vid universitetet ska känna sig avskräckt. För den som vill bo och arbeta i Grekland är språket nyckeln till många möjligheter.

Eva
Svara med citat
  #5  
Gammal 2006-11-01, 15:25
klaritzas avatar
klaritza klaritza är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2006
Ort: Atén
Inlägg: 94
Standard Sv: Studera i Athen i vinter

nej, jag vill inte avskräcka någon. men jag känner att jag är tacksam över mina tidigare grekkunskaper. jag gick humansitisk linje på gymnasiet så ja känner att jag har ett par styckna språkstudier i baggaget. att lära sig ett språk på universitetsnivå är svårare än vanligt. spciellt om man bara vill läsa sig det för att det är kul, oh inte umgås med människor som talar språket.

vad jag vill ha sagt är att det krävs engagemang och koncentraton för att kunna ta till sig kunskaperna. medan minerfarenhet av athens center var att man lärde sig vare sig man ville eller inte, för att deras pedagogik var så fantastisk.
hoppas du kommer hit, hör av dig om du vill ta en kaffe!
Svara med citat
  #6  
Gammal 2006-11-01, 16:38
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Studera i Athen i vinter

Något som är bra är att studenterna delas in i olika klasser utifrån sina förkunskaper. Jag tror inte att det är speciellt för Grekland att studenter upplever att det är stora skillnader på studier vid ett uiversitet i jämförelse med gymnasiet. Min dotter var nöjd med sina två lärare och upplägget av studierna vid universitetet i Aten. Även kontakten med universitets handledare/kontaktperson som hon hade när hon senare deltog i ett utbytesprogram med praktik vid Arsis var hon nöjd med.

Eva
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT