Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Kalymnos

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #1  
Gammal 2014-08-10, 10:28
Ruggero Ruggero är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2011
Inlägg: 32
Standard Klätterbergen i Kalymnos

Fantastiska bilder i DN söndagsbilaga på de fina klätterbergen. Man blir riktigt sugen, synd att man är för gammal för sådana aktiviteter.
Beslutade mig emellertid att lägga in Kalymnos i nästa års båtluffarschema.

År 2015 är det 10-årsjubileum för vårt båtluffande. Vi har bott på Kalymnos tre ggr, varav en gång i Missouri på hotel Avra som ägdes av en gammal svartklädd tant som bevakade händelserna. Det låg en bra restaurang i byggnaden. Kollade VM-matchen i fotboll mellan Sverige och Trinidad/Tobago där. Måste ha varit åtta år sedan. Det blev 0-0 med Kim på bänken hela matchen.
Beträffande jubileet planerar jag ankomsten till Samos. Därefter rundresa med bil på ön. Har ju bara sett Pythagorion egentligen. Därefter Patmos hos Eva på Patmos Garden om dom är kvar. Sedan favoritön Lipsi hos Tomas hotel i hamnen. Sedan Kalymnos och Kos. Som avslutning Tilos. Därefter hemflyget med Ryan från Rhodos till Sthlm/Skavsta.
Vore trevligt med synpunkter. Ska jag verkligen hoppa över Leros ytterligare en gång./Roger
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT