![]() |
#1
|
|||
|
|||
![]()
Har svårt att välja. Det mesta klart inför sommarens semester, men vill hinna med en ö till innan hemfärd men har svårt att välja bland Paros, Naxos och Amorgos. Kommer innan detta att utgå från Santorini. Har hittar båtar till Naxos och Paros men svårare mot Amorgos. Mottager gärna tips på vilken ö som jag borde välja. Vilken är genuin, vacker och erbjuder sevärdheter/upplevelser?
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Välj Amorgos! Jag tror att det går snabbåtar (katamaraner) från Santorini till Katapola (Amorgos) varje dag vid 12.Du får kolla på GTP.Tar ca en timme.
Naxos är också underbart,men Amorgos är SÅ speciellt! |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Går hurtigbåt hver dag bortsett fra en (husker ikke hvilken dag), men kanskje hver dag i juli.. i 12 tiden som nevnt før meg...(ganske dyr)
Hvilken øy skal du kombinere med? Synes Amorgos er flott, men ikke mange seeverdigheter bortsett fra Chora og klosteret synes jeg da.. ? Men er man glad i fotturer er øya perfekt og det er et par fjellandsbyer man kan gå til ,ifra Egiali. Her er det ellers stille og rolig... Er flotte strender viktig i gangavstand fra bosted så velg heller Naxos eller Paros. Trenger du litt mer å se på om kveldene er disse også et bedre valg. Men det var en opplevelse å gå opp til Panagia...og det kan du naturlignok bare oppleve på Amorgos... ![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Om genuin och vacker är det viktigaste för dig Annika bör du absolut välja Amorgos. Beror lite på vad du menar med upplevelser och sevärdheter. För mig är det en sevärdhet att sitta och titta på båtarna i hamnen i Katapola och en vandring upp till Chora är en härlig upplevelse. Jag kan nöja mig med en solvarm persika i skymningen och blomman kan förgylla min dag. Vill du däremot har mer folkliv, barer, museum, konserter etc bör du välja Naxos eller Paros.
Eva |
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Tack för alla förslag. Amorgos har varit en ö som jag alltid velat åka till men dessvärre verkar färjan inte åka den dag vi vill så denna gång får det nog bli Paros och sedan eventuellt Amorgos i slutet av augusti istället. Kul att höra att alla verkar gilla Amorgos då vet jag åtminstone att jag ska se till att inte missa den ön.
|
![]() |
|
|