Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-09-20, 16:12
molili molili är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2007
Inlägg: 3
Standard Agia Marina -Iolida beach

1.mai 2008 så reiser jeg til Kreta for første gang.
Det er jeg, svigermor og min svigerinne som skal på jentetur i 2 uker.

Har prøvd å lese litt på internett om hva men kan finne på, men håper at noen her inne også kan komme med noen tips. Hadde også håpet på komme oss rundt med kollektivtransport i hovedsak, siden ingen av oss har lyst til å kjøre bil.

Vi er jo altså tre damer som skal på tur, i alderen 28,33 og 64.
Vi skal bo på Iolida Beach, Agia Marina. Om noen kjenner til området og kan anbefale gode restauranter og andre steder som er verd å besøke så blir vi veldig glade.

MLL
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-09-20, 21:19
EllaW EllaW är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2007
Inlägg: 13
Standard Sv: Agia Marina -Iolida beach

Hej!
Vi har nyss kommit hem från en härlig vecka i Platanias.
Det finns en restaurang i Agia Marina som heter Kouroupis. Den är mysig och har bra mat. Ligger en bit ovanför huvudgatan, man kan se på kartor som fanns lite här och där efter vägen var den ligger någonstans.
Uppe i gamla stan i Platanias om ni tar er dit finns flera restauranger, vi provade Astrea och Almira och båda var jättebra. Astrea har en helt magnifik utsikt över Platanias.
Vill man åka in till Chania (och det bör man väl göra...) går det minst ett par bussar i timmen.
Jättemysigt i gamla stan med de trånga gränderna. Vi åt på en restaurang som heter Tamam. De hade väldigt bra service och jättegod svärdfisk.
Vi åkte på den arrangerade utflykten till Elafonissi, hade tänkt hyra bil, men... Nej, den hetsiga trafiken avskräckte och vägen till Elafonissi är smal och jobbig för den som lider av höjdskräck.
Men Elafonissi är värt ett besök, dit MÅSTE ni åka. Det är en underbar strand och därifrån ville vi inte åka tillbaka.
Hoppas ni får en trevlig resa!!
Hälsningar
EllaW
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT