Citat:
Ursprungligen postat av inkfish
Vad som alltid förbluffar mig i såna här diskussioner är hur många som utgår från att deras eget beteende är normen - och dömer andra därefter: tyskar beter sig avvikande, italienare beter sig avvikande. Från MITT ja, från min svenskhet.
|
Det är väl rätt självklart att vi dömer efter vår svenskhet eftersom vi är präglade efter svenska regler och normer! Likväl som vi i europa har våra regler och normer som vi dömer tex asiater efter.Det är lika självklart att vi ska ha det i vårt medvetande att det är så och att vi inte alltid vet "bäst".
Grekerna här i byn tycker att jag är konstig efter deras regler och normer.
Jag fick en fråga från ett holländskt par, om det är sant att vi svenskar äter råaägg till frukost och om vi inte var rädda för samonella! Jag har fått många liknande frågor om oss i norr