Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-07-10, 14:50
kirtor kirtor är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 789
Standard Sv: Snålhet?

Citat:
Ursprungligen postat av anoula Visa inlägg
Ja det är det, och det snackas alldeles för mycket. Jag vet flera norrmän här på Rhodos som brukar tigga till sig drinkar eller försöka pruta på fläskkotletten , men inte tror jag att norrmän över lag beter sig på det sättet.
Jeg tror heller ikke alle svenske er snåla. Uff, dette er en dum diskusjon. Vi treffer så veldig mange hyggelige svensker som vi ikke tror er særlig snåla. (På norsk betyr snåla underlig eller konstig). Vi har vel alle vårt, som vi sier i Norge.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-07-10, 16:48
JohnSs avatar
JohnS JohnS är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2006
Ort: Ryfylke, Norge
Inlägg: 804
Standard Sv: Snålhet?

Bare en liten refleksjon.... De fire første innleggene i tråden er fra svensker som alle konkluderer med at svensker er "snåla", uten at det vekker de helt store reaksjonene i form av protester. De to gangene nordmenn har våget seg til å bekrefte det som ble sagt, er reaksjonene noen helt andre. De fleste nordmenn som reiser utenlands, har jo hørt fra flere nasjonaliteter om svenskene og deres motvilje mot å bruke penger. Er vi ikke kommet så langt i vår nordiske forbrødring at også vi kan si dette høyt, og diskutere årsakene til dette uten at noen absolutt må slå litt hardere tilbake ....? Så kan vi heller etterpå diskutere hvordan nordmenn blir oppfattet, både av svensker og andre, dersom det er av interesse....
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-07-10, 18:33
Admirala Admirala är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 2 620
Standard Sv: Snålhet?

Jeg synes også at generalisering er dumt - men det er jo gøy å gjøre det likevel Sånn i all uskyldighet, altså
Med det mener jeg at man kanskje ikke bør ta slike diskusjoner så alvorlig. Klart det finnes rause svensker og gjerrige (snåla) nordmenn, vennlige franskmenn, humoristiske tyskere, grekere som ikke er perfekte, italienere som er stygge på håret osv...

Likevel: Alle folkeslag har sine særheter, om man ser dem under ett. Det betyr vel ikke at vi glemmer at folkeslag består av individer, som alle er mer eller mindre forskjellige.

Og bare så det er sagt: Jeg oppfatter ikke svensker som snåla, verken i svensk eller norsk betydning av ordet. Men italienerne er noen tjuvradder. Det sier iallfall min greske venninne som jobber i butikk

(For ordens skyld: Jeg forlanger å ikke bli tatt så veldig alvorlig. Denne gang.)
Svara med citat
  #4  
Gammal 2007-07-10, 18:42
Agda Agda är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2005
Ort: Mariestad
Inlägg: 703
Standard Sv: Snålhet?

Det är väl ingen som tror att alla olika landsmän är si eller så!För det första så är det inte alla svenskar,tyskar m fl som reser utomlands. Det man kan se är att majoriteter av de som rest ut kan bete sig på ett visst sätt. Det är ju ett sätt som vi har med oss från våra länder och den uppfostran vi har med och därifrån.

Var det inte så att i Sverige så skulle dricksen "bakas in" och finnas med på kvittot, för längesedan just för att vi som gäst inte skulle behöva bry oss och det blev rättvisare bland personalen? Då har vi det i oss och har alltså svårare för att ge dricks. Inget konstigt med det. Jag vet att det finns flera länder och restauranger som har det så, 10% dricks på kvittot.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2007-07-10, 19:06
POs avatar
PO PO är inte uppkopplad
Gäst
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 1 202
Standard Sv: Snålhet?

Låt oss se vad etikettdoktorn tycker om detta för oss så tyngande i-landsproblem.

//PO
Svara med citat
  #6  
Gammal 2007-07-10, 19:34
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Snålhet?

Citat:
Ursprungligen postat av JohnS Visa inlägg
Bare en liten refleksjon.... De fire første innleggene i tråden er fra svensker som alle konkluderer med at svensker er "snåla", uten at det vekker de helt store reaksjonene i form av protester.
Skillnaden är naturligtvis att nilam vänder blicken inåt - mot sig själv. Hon är ju också svensk. Att rannsaka sig själv/sin svenskhet är jättenyttigt - och betydligt mer konstruktivt än att generalisera om andra nationaliteter; norrmän, tyskar, vad som helst.

Vad som alltid förbluffar mig i såna här diskussioner är hur många som utgår från att deras eget beteende är normen - och dömer andra därefter: tyskar beter sig avvikande, italienare beter sig avvikande. Från MITT ja, från min svenskhet.

Såna generaliseringar blir snabbt urtråkiga. Medan det däremot kan vara givande att rikta blicken mot sitt eget. Precis som nilam gör.
Svara med citat
  #7  
Gammal 2007-07-10, 20:20
JohnSs avatar
JohnS JohnS är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2006
Ort: Ryfylke, Norge
Inlägg: 804
Standard Sv: Snålhet?

Citat:
Ursprungligen postat av inkfish Visa inlägg
Såna generaliseringar blir snabbt urtråkiga. Medan det däremot kan vara givande att rikta blicken mot sitt eget. Precis som nilam gör.

Nilan avslutter jo innlegget sitt med følgende:

Skulle vara roligt att höra om svenskar uppfattas som snålare än andra nationaliteter eller om jag helt enkelt haft oturen att stöta på dessa onormalt snåla människor på mina resor

Du kan da ikke mene at det bare er svensker som er kvalifisert til å vurdere hvordan svensker blir oppfattet, Inkfish? Man kan jo selvfølgelig si hvordan man oppfatter seg selv, men en særlig objektiv oppfatning kan det knapt bli . (På norsk har vi et uttrykk som heter navlebeskuelse, jeg vet ikke om noe tilsvarende finnes på svensk?).

Men jeg ser jo at man som nordmann ikke bør blande seg inn i enkelte spørsmål, så jeg har for lengst trukket meg tilbake fra realitetene i diskusjonen.
Svara med citat
  #8  
Gammal 2007-07-10, 20:31
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Snålhet?

Jodå, vi har samma ord, navelskåderi. Men det är inte synonymt med självkritik. Och självkritik tycker jag alltid är mer konstruktiv än kritik mot andra.

Citat:
Du kan da ikke mene at det bare er svensker som er kvalifisert til å vurdere hvordan svensker blir oppfattet, Inkfish?
Kvalificerade att värdera... Jag häpnar. Själv gör jag inte negativa generaliseringar om människor från andra länder, det gäller alla nationaliteter i alla sammanhang. Och jag är förvånad över vilken tyngd man kan ge sina egna observationer OCH generaliseringar man hör från taverna- eller hotellägare. Själv brukar jag stänga öronen när de berättar för mig att tyskar är si, israeler är så - för det jag får höra gränsar ofta till ren rasism.
Svara med citat
  #9  
Gammal 2007-07-10, 21:12
POs avatar
PO PO är inte uppkopplad
Gäst
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 1 202
Standard Sv: Snålhet?

Jag tycker iofs att det är kul med nationella särdrag, dialekter och annat som talar om var man kommer ifrån.

Ser Du tex en husbil med parabolantenn, renhorn, kayaker och fullt cykelställ så är den säkert tysk. En medelålders kvinna som röker cigarr är troligen danska. En svensk familj där alla har likadana blå träningsoveraller har säkert husvagn. Japanska turister tar ofta gruppbilder och fipplar med självutlösaren. Engelsmännen är blekast på stranden och kan sällan åka skidor.

Det är skillnad på fördomar och statistik!

//PO
Svara med citat
  #10  
Gammal 2007-07-10, 21:17
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Snålhet?

Visst är det så PO... Men precis det du räknar visar ju också på varför man bör kalla det man ser "egna observationer" och inget annat: du ser hela tiden det du förväntar dig se. Du ser inte alla de som INTE passar in i din förutbestämda mall för hur de ska bete sig. Så där gör vi alla, det är jättemänskligt.

Det slog mig förresten att greker på hotell och restauranger berättat även för mig hur de uppfattar oss svenskar: som de bästa turisterna, förstås.

Men av det drar jag inte slutsatsen att vi ÄR bäst, jag drar slutsatsen att hotellägarna naturligtvis är artiga. Lika artiga som de är mot gäster från andra länder
Svara med citat
  #11  
Gammal 2007-07-10, 21:23
POs avatar
PO PO är inte uppkopplad
Gäst
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 1 202
Standard Sv: Snålhet?

Nu tycker jag Du generaliserar lite om hotellägarna

Och föresten, ingen rök utan eld, kolla bara alla norgehistorier!

//PO
-duck n´ cover
Svara med citat
  #12  
Gammal 2007-07-10, 21:27
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Snålhet?

Svara med citat
  #13  
Gammal 2007-07-10, 23:35
Themiss avatar
Themis Themis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 174
Standard Sv: Snålhet?

Citat:
Ursprungligen postat av PO Visa inlägg
Ser Du tex en husbil med parabolantenn, renhorn, kayaker och fullt cykelställ så är den säkert tysk.
//PO
Va? Är inte alla husbilar tyska?
Svara med citat
  #14  
Gammal 2007-07-10, 23:43
JohnSs avatar
JohnS JohnS är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2006
Ort: Ryfylke, Norge
Inlägg: 804
Standard Sv: Snålhet?

Biler med gule skilter, og et merke med NL på, viser seg ofte å være fra Nederland, hvis det ikke er å generalisere for mye.....
Svara med citat
  #15  
Gammal 2007-07-11, 07:29
Athanasia Athanasia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Bandhagen
Inlägg: 2 732
Standard Sv: Snålhet?

Svenska turister med träningsoverall som John sa......Japp så är det...och den enda anledningen till att inte vi har husvagn,,,,vi har inga träningsoveraller
Svara med citat
  #16  
Gammal 2007-07-11, 08:46
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Snålhet?

Fast visst var det på 80-talet som svenska turister gick omkring med träningsoverall och männen med tillhörande handledsväska. Har inte sett det sedan dess.

Nu tänker jag dra en sann Norgehistoria. En ung tjej på 8-10 år sa vid en middag, med många charterturister i Brasilien varav några rökte vid matbordet, till oss som satt nära. Hur känner man ingen en norrman? Inte visste vi vad hon menade men sen kom det "cigaretten är alltid med och tänd"

Eva
Svara med citat
  #17  
Gammal 2007-07-11, 09:07
Athanasia Athanasia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Bandhagen
Inlägg: 2 732
Standard Sv: Snålhet?

Jovisst joggingkläder är bekvämt,men jag och min man har inte likadana...
Svara med citat
  #18  
Gammal 2007-07-11, 10:16
kirtor kirtor är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 789
Standard Sv: Snålhet?

[.

Men jeg ser jo at man som nordmann ikke bør blande seg inn i enkelte spørsmål, så jeg har for lengst trukket meg tilbake fra realitetene i diskusjonen.[/QUOTE]


Der er jeg også nå. Ser at vi nordmenn bør være forsiktig med hvilke diskusjoner vi er med på i KALIMERA.
Svara med citat
  #19  
Gammal 2007-07-11, 10:22
Admirala Admirala är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 2 620
Standard Sv: Snålhet?

"... nordmenn forbinder Sverige med billig kjøtt, dalahest, Volvo, IKEA, kjøttboller og kongefamilien.
Svenskene er ikke så oppdatert på det norske og forbinder landet først og fremst med 17. mai og lusekofter. Svenskene tror alle nordmenn er glade i å gå tur, vinter som sommer. Ola nordmann har rød topplue, lusekofte og ryggsekk. Nordmenn opplever Medelsvensson som høytideligere, stivere og gjerrigere enn oss."

Fra denne artikkelen.
Svara med citat
  #20  
Gammal 2007-07-11, 10:41
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Snålhet?

Citat:
Ursprungligen postat av Admirala Visa inlägg
"...
Svenskene tror alle nordmenn er glade i å gå tur, vinter som sommer.

Fra denne artikkelen.
Det tror jag också. När jag vandrade i Amazonas sa de brasilianska guiderna
att norrmänn var bäst på att ta sig fram i djungeln. Orkade mest och klagade minst. Svenskarna var mycket svårare och det var bara folk från norra Sverige som liknade norrmännen. Detta sas en kväll vid lägerelden när vi berättade sagor för varandra men jag tror nog att de var ganska uppriktiga.
Nu är det ju ett ganska selekterat urval som ger sig på den avancerade djungelturen oavsett vilket land de kommer ifrån.

Eva
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT