Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Karpathos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-06-25, 19:26
Alexandra Alexandra är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 427
Standard Sv: Boende i Pigadia början av augusti till mitten av augusti?

Tack för svar! Verkar som att det hotellet vi ville bo på är fullbokat , någon som kan rekomendera ett boende där det finns balkong/terass och ligger inte allt för långt ifrån Pigadia. Om ni fick rekomendera, ska vi då bo i Pigadia eller Amopi?

/Alexandra
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-06-25, 19:33
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Boende i Pigadia början av augusti till mitten av augusti?

Amopi eller Pigadia - det beror helt på vad ni gillar för de har helt olika karaktär.

Amopi är en ren badort där livet koncentreras kring stränderna, tavernorna och hotellen.

Pigadia är mer stadsliv (i mindre skala), inte lika nära till fin strand men både turism- och vardagspuls.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-06-26, 18:10
elisabethk elisabethk är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2007
Ort: Sundsvall
Inlägg: 340
Standard Sv: Boende i Pigadia början av augusti till mitten av augusti?

Hej Alexandra!
Jag har nyss kommit hem från Karpathos och vi bodde i Pigadia. Vi var till Amopi och badade och för min del hade jag inte velat bo där. Det är jättefint och fina bad men väldigt lungt. En liten supermarket och några tavernor samt hotel. Pigadia är en liten stad så det blir absolut inget storstadsliv. Det finns många resturanger, lite affärer och en mysig hamnpromenad.
Om du bor i Piagadia kan du åka buss till Amopi eller några av de andra fina stränderna på ön, Apella, Achata, Kyra Pinagia mm. Du kan även ta badbåtar. Om du bor i Ammopi måste du först ta dig till Piagida för att komma vidare, om du inte har hyrbil.
Vi kommer att åka tillbaka till Karpathos och även då vill vi bo i Pigadia. Vi bodde på Regina hotell och vi åkte med Apollo.
Lycka till!
Svara med citat
  #4  
Gammal 2007-06-26, 20:12
Alexandra Alexandra är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 427
Standard Sv: Boende i Pigadia början av augusti till mitten av augusti?

Apollo har några platser kvar och jag tror det är enklast att åka charter, vi tänkte hyra moppe om det inte är allt för dyrt så att vi kan ta oss runt och upptäcka lite Boendet är inte så noga bara det är rent och fräscht, behöver inte ligga jätte centralt 1 km från centrum är helt okej om det istället är strandnära. Någon som kan rekomendera något billigt och bra boende?

Förresten tror ni att 2 veckor på Karpathos blir för länge? Jag tänker mig att det tar några dagar innan man varvat ner och sen vill vi nog prova olika stränder och utforska ön...

Moppe i 10 dagar vad kan det kosta tror ni om vi är där från 2 augusti?

Ha det fint alla!

/Alexandra som snart tänkte få tummen ur och skriva klart resebrevet från förra året
Svara med citat
  #5  
Gammal 2007-06-26, 21:02
Ias avatar
Ia Ia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Lier, Norge
Inlägg: 1 158
Standard Sv: Boende i Pigadia början av augusti till mitten av augusti?

Da vi var på Karpathos i fjor, så lå romprisene på mellom 40 og 50 euro pr. natt (pr. rom ikke, ikke pr.person, vi var tre)
Regina ligger fint til og har baseng, men har ikke bodd der..
Stranden der er ikke noe særlig, helt grei, men ikke noe mer etter min smak så jeg hadde heller valgt å bo litt nærmere byen og heller tatt buss el. båt ut til andre strender.
Har du sjekket fly til Rhodos? Ofte billige biletter dit og flyet derifra koster ikke mye, man kan jo også legge inn en natt el. to der om man vil.

Jeg ville også ha bodd i Pigadia istedenfor Amopi om dere ønsker litt liv om kveldene. siste buss fra Pigadia og til Amopi går i 19 tiden og det blir dermed en ekstrakostnad med taxi hjem om kveldene... ( om det var så at økonomien var laber)

Lefkos er min favoritt , men der bor man bare om man vil ha en total bade og avslapningsferie.... ingen barer, discoteker el.l

Vi bodde en lengre del i Lefkos og noen dager i Pigadia. bodde på Iolkos som var helt greit like ovenfor bussstasjonen (bratt bakke) og ca. 5-10 min inn til sentrum og ca. 10 min til stranden

Ia
Svara med citat
  #6  
Gammal 2007-06-26, 22:47
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Boende i Pigadia början av augusti till mitten av augusti?

2 veckor för länge? Du är tokig. Jag har varit på Karpathos 3x2 veckor och har massor KVAR att se - jag upptäcker helst i maklig takt.

Hyra moppe skulle jag säga är helt nödvändigt för er - Karpathos har massor att erbjuda utanför Pigadia, ni ska nog inte stanna i stan i 14 dagar.

Åk runt så hittar ni underbara stränder, fina byar och otroligt varierande naturscenerier.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT