Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa runt i Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-05-29, 16:36
Anncha Anncha är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2
Standard Sv: Agathonissi och Astypalea?

Tack för all bra information! Jag har fösökt i mån av tid att hitta båtresa från Athen till Samos den 24 juni - vi landar kl 03.10 lokal tid till Athen. Jag har ännu inte hittat ngn vettig båtresa- bara senare på eftermiddagen och kvällen. Jag har hittat flygresa, men ganska dyr ca 1800kr enkel resa för två vuxna. Vi vill komma ifrån Athen så fort som möjligt. Vi tycker det är ok att komma sent på natten , bara man får fara iväg med en gång, annars är det ingen ide att "offra sig" att resa på natten. Det tar ju på krafterna.
När vi bokade Athenresan hade vi ju ingen resplan. Hade jag vetat detta så ahde jag nog rest direkt till Samos.
Är det någon som kan tipsa oss om båtresa eller flyg? Vi vill till Agathonissi först och då bör man väl resa till Samos först? Sedan tänker vi fara till Asytpalea.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-05-29, 17:17
laeros avatar
laero laero är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Borås
Inlägg: 1 021
Standard Sv: Agathonissi och Astypalea?

Citat:
Ursprungligen postat av Anncha Visa inlägg
Jag har hittat flygresa, men ganska dyr ca 1800kr enkel resa för två vuxna.
Jag tycker att du ska kolla upp flyg Astypalea-Aten. Den rutten har alltid varit billig när jag har kollat, tror kanske att det beror på nån slags statlig subvention. Kolla även flyg till Leros, därifrån bör du kunna ta dig till Agathonissi

Lars

Senast redigerad av laero den 2007-05-29 klockan 17:22. Anledning: tillägg Leros
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 09:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT