Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Karpathos

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #34  
Gammal 2007-03-03, 08:57
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Stränderna?

Citat:
Den ena tycker om sand, den andra om sten... och aldrig skall de mötas... (?)
Jodå, på Banana beach SKIATHOS
Det är faktiskt sant. Där är det mjuk underbar sand både på land och botten, men när man har simmat ut en liten bit kommer det ett stenparti på botten där det finns MASSOR av spännande saker att se när man snorklar.

Och vad gäller när det blåser så är det ju då det är som roligast att bada - i vågor! Men på stenbotten, nej fy farao!


Jag tycker det är bra att det kommer upp sådana här diskussioner ibland. En "fin strand" kan betyda ungefär lika många saker som det finns personer som säger det och i höstas fick jag även erfara att man inte ens menar samma sak med sand alla gånger (då jag kom tilll en strand som beskrivits som gyllengul sand och visade sig bestå av grus och sten enligt min definition).
Eftersom badandet är en viktig del för många av oss på en greklandssemester och många väljer resmål utifrån stränderna, så är det bra att reda ut begreppen lite Så fortsätt ta detta på största möjliga allvar
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT