![]() |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Sunrise Apartments är ett av det trevligaste och bästa boende jag upplevt under alla mina år i Grekland och på Kreta. Ett jättemysigt ställe som ligger inbäddad i härlig grönska bara ett par stenkast från den fantastiska stranden. Ganska enkla rum men en suverän stämning och kalasfin mat.
Dessutom är det promenadavstånd till den "övre" byn Rodakino som ligger en bit längre upp i dalen och är en av de finaste och mest genuina byar du kan finna på Kreta. Rodakino är definitivt ett av mina absoluta favoritställen där man får en perfekt kombination av hav, strand, natur, de enorma bergen och de mest underbara människor man kan tänka sig. Dessutom är det en perfekt utgångspunkt för vidare utflykter längs Kretas fantastiska sydkust. Inget att fundera över. De e bar å åk
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Tack för svar! Låter härligt! Jag hittade hotellet på nätet o priset verkade överkomligt. Dessutom pool vilket kanske barnen uppskattar. Rodakino verkar också helmysigt vad jag kunnat läsa mig till. Då får det bli några dagar på "sunrise". Kanske bäst att boka i förväg för junisemetser?
Har du tips på hur vi hittar dit med bil? Kanske bara att åka mot stranden? Eva |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Beror lite på vart ni kommer ifrån. Chania????
Senast redigerad av inkfish den 2007-02-27 klockan 11:47. Anledning: långt citat |
|
#4
|
||||
|
||||
|
vi landar i heraklion. Har tänkt åka direkt till sydkusten i hyrbil. Kanske smidigast via Rethymnon? Tänkte spendera några dagar i trakterna kring Rodakino (du kanske har kul tips för en mamma o två energiska grabbar 10+) med bad, vandringar, genuint byliv etc.
eva |
![]() |
|
|