![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Vi var på konsert där ifjol. Då gick vi upp på morgonen och köpte biljett. Risken är annars att det blir fullt, det får ju inte plats så mycket folk. Tror att musiken kan variera, då var det folkmusik från ön. Dessutom ingick det dryck, med lokalt vin och sprit, som de kom och fyllde på under konserten. Väldigt trevlig idé.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Nyss hemkommen från Naxos. I år hittade vi till Venetianska museet och var på en "Sunset consert," vilket verkligen kan rekommenderas.
Enklaste sättet att hitta är följande: Gå in mellan baren (Fisherman tror jag den heter) och Pomponas liköraffär på hamnpromenaden, och under skylten "old market." Vik omedelbart till höger och följ vägen tills ni kommer till borgmuren, följ muren till vänster och sedan trapporna upp till höger. Strax innan den stora porten ser ni konsertlokalen till höger. Biljetter köper ni lämpligast någon dag innan på museet som ligger alldeles innanför porten, där annonseras även sommarens alla konserter. Vi betelade 14 euro, det fanns även för 20 euro. Det är piano- och violinkonserter samt "sunset conserts" som är traditionell musik från ön med dansare. Konserterna är varje vecka hela sommaren. Man sitter utomhus med en fantastisk utsikt över Naxos stad med portaran. Man bjuds först på en genomgång av öns lokala drycker; vin, kitron och raki. Under kvällen fyller man fritt på sina glas. När solen börjar gå ned börjar musiken, när vi var där spelades luta och fiol med sång, även säckpipa (av getskinn) och trumma kom in så småningom, samt fyra dansare i folkdräkter. Hela kvällen leddes av en man som brinner för att föra sin kultur vidare. Han berättade om drycker, musik, danser och öliv med en sådan entusiasm att bara det blev ett minne för livet. Han är själv ättling till den italienska famijen Della Rocca-Barozzi, och har sin bostad i deras hem som nu är det Venetianska museet. Även museet kan varmt rekkomenderas. Inträdet är 5 euro,guidade turer mellan kl.10 och 15. Även öppet senare, men då utan guidning. Missa inte detta om ni är i Naxos, det blir en fantastisk kväll att minnas! |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Hej!
Jag var på Naxos 2003 och då var vi på piano & violin konsert, helt underbart. I år ska vi tillbaka men bara för en dag, så min fråga blir då till dig Annki eller någon annan som vet:vilka dagar som piano & violin konserterna är på?? 2003 var det på torsdag och lördag kvällar (ganska sent). Å hur pass sent i sommar kommer de hålla på? vi komma vara där 3 september (som det ser ut nu). Han som höll i själva alltet som bodde där mm. var han ganska kort och krullhårig (mörkt hår)??I så fall är det samma från 2003. Tacksam för svar! //Annette Senast redigerad av FrazzeTiger2 den 2005-06-21 klockan 21:19. |
![]() |
|
|