![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
När jag skrev igår hade jag googlat en hel del på ständer på Ios och ingen av de där stränderna stämmer med min minnesbild. Kanske låg stranden inte söderut, fast jag tycker mig ha ett bestämt minne av det.
En säker ledtråd är i alla fall badbåten. Den var liten och vi som var i 25-årsåldern var klart underåriga bland passagerarna, så det var detinitivt ingen party-strand. En större del av de 10-15 personerna var nakenbadare. Jag har foton i ett album i källaren. Ska leta reda på det senare idag. |
#2
|
||||
|
||||
![]() Citat:
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Båtbrygga o taverna? Hmmm-finns la inte många stränder begåvade med detta. Stränderna innan Manganari har inga båtbryggor eller tavernor (förutom ev Kolitzani ?- men den stranden är endast ca 300m lång/kort). Fråga kapten Petros, som kör Manganari express båten. Han vet säkert, då han harvat ett o annat varv runt ön genom åren. Om han inte återfinns nere i hamnen är han säkert på Delfini nere på Mylopotas.
|
![]() |
|
|