![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Även jag tror, och hoppas, att ni valt rätt ö. Vad god mat beträffar så rekomenderar jag gärna Sirocco som ligger på torget ovanför backen. Torget hette tidigare Postofficesquare då postkontoret låg på den gatan upp mot torget.
Om ni står på hamnpromenaden, gå den söderut och där den tar slut i svängen, vänd havet ryggen, gå uppför backen på huvudgatan, gå första tvärgatan upp till höger, (det är en rätt brant backe) så kommer ni upp på torget med det lutande trädet och en fontän. Sirocco ligger till höger. Där serveras mycket god mat, de unga männen har, delvis, italienskt ursprung och serverar väldigt god pasta och mycket annat. Vill man ha omväxling till grekisk husmanskost är Sirocco ett alternativ. Går ni dit, så hälsa de unga männen från "Annas mamma i Sverige" ![]() ![]() I övrigt instämmer jag med tipsen om bilturer och stränder. Åker man söderut, mot Pirgaki, kan man med fördel äta på Taverna Apolaffsi, (KAN vara felstavat? i Kastraki), där serveras god grekisk husmanskost. En av sönerna i huset, Ierineous, känner vi rätt väl sedan tidigare. Jag hoppas innerligt att ni får en härlig vistelse på det ljuvliga Naxos ![]() //Birgitta 9+ |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Mitt Naxostips är att ni i stället för att göra som de flesta andra solbadare som går hem framåt kvällskvisten dröjer er kvar på stranden och njuter av solnedgången, den är magisk... Precis som i dikten; "Det är vackrast när det skymmer, bara kärlek hjärtat rymmer..."
/Kajsa |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Godmorgon!
Vaknar upp till ännu en gråtrist dag då regnet hänger i luften här i Göteborg men det fick mig hursomhelst att komma på en sak till som jag tyckte mycket om på Naxos. I utkanten av Naxos stad, Chora, på vägen mot Agios Prokopios ligger en utomhusbiograf, där de visar film, om inte varje kväll så flera gånger i veckan. Filmerna visas på originalspråk, alltså oftast engelska,och textas på grekiska så även vi som inte talar grekiska kan njuta av filmen. Och njuter tycker jag man gör när man sitter i den varma sommarkvällen och ser en riktigt bra film, då är det nästan så man får nypa sig i armen för att kolla så att det är på riktigt... ![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Om ni är sugna på god asiatisk mat tycker jag att ni ska gå till restaurang East West som ligger i Chora ("stan"). East West ligger en liten bit ner mot S:t Georgestranden. Lotta från Sverige och hennes englske man Ian äger restaurangen. Om Lotta inte har för mycket att göra så kan hon ge er bra Naxostips. Hälsa från Ulrika om ni går dit.
Hoppas ni får en alldeles underbar bröllopsresa! /Ulrika |
![]() |
|
|