Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa runt i Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #2  
Gammal 2005-05-24, 18:53
Janériks avatar
Janérik Janérik är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 2 087
Standard Sv: båten Romlida?

Citat:
Ursprungligen postat av MIKAEL
Har någon åkt med båten Romilda?, är den okej?

Mikael
Romilda är fin den
Faktiskt en av de gamla trotjänarna som finns kvar i de grekiska vattnen, byggd 1974 och har varit i GA-Ferries ägo sedan 1993.
Läs mera om båten på http://www.faktaomfartyg.com/free_en..._VIII_1974.htm .
Om vi ska ta det lite tråkiga med båten så är den i ganska dåligt skick, toaletterna fungerar sporadiskt och troligen har den nog även maskinellt sett sina bästa dagar. Den har länge gått på de hårda långa linjerna mellan Pireus och Dodekaneserna, uppehållen för service har troligen varit få och korta
Att den dessutom seglar under GA-Ferries flagg gör att tidtabellerna mera kan betraktas som nånting om hur det kunde ha varit om det hade gått lite bättre än vad det kan gå med den stackars båten Vanligen brukar man ju kunna säga att tidtabellen stämmer ganska bra i början på rutten men med Romilda så har det nog oftast blivit försening redan då den kommer till första ön även om den råkade starta från Pireus enligt tidtabellen.



Bild från Fakta om fartyg

Mvh Janérik (som hellre åker Romilda än Blue Star om det inte är alldeles bråttom att komma fram en viss tid)
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT