Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland > Mat & Dryck

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-08-06, 01:22
Lodenskan Lodenskan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2006
Ort: Falkenberg
Inlägg: 67
Standard Sv: Vad ska jag äta då???

Tack alla för tipsen.
Ja det stämmer att vi ska till Platania... ska absolut ta vara på dina tips.
Nu är det natti natti för min del
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-08-06, 01:46
yeasous avatar
yeasou yeasou är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 767
Standard Sv: Vad ska jag äta då???

Ostbollarna är inte att förakta, likaledes tomat kleftedes, ojojojojojoj, Tzatziki med lite Morötter riven i, är inte heller fel! Men det kanske du inte hittar på Kreta. På Santorini finns det en del "godismat" som jag inte hittat på andra öar! "Bekri Meze" tillagat av en äldre grekisk mor, är nog en av de godare rätterna som jag upplevt! Alltså inget pepparindränkt köttstycke på någon taverna. Äkta Bekri är fläskkött kokt i vin med en massa örtkryddor, så smarrigt att det gör hela resan värd
Det är spännande att pröva mat på de olika öarna samt även på fastlandet.
MVH
MatYeasou
Svara med citat
  #3  
Gammal 2006-08-06, 11:36
Mpersson Mpersson är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2006
Ort: Stockholm
Inlägg: 22
Standard Sv: Vad ska jag äta då???

Med risk för att få alla mot mig nu kan jag varmt rekommendera pizzorna på Canea mare (hotell) i Agia Marina. Det ligger på samma gata som både Nymfi och Romanza. Även om det inte är så grekiskt så kan jag lova att det är värt ett besök där. Annars har de varje fredag en Kretiansk afton med grillbuffé, dans o musik. Jag ska absolut göra ett besök där på min resa i september.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2006-08-06, 16:56
Janériks avatar
Janérik Janérik är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 2 087
Standard Sv: Vad ska jag äta då???

Jag fick till min förvåning höra en som varit i Grekland ett flertal gånger inte veta vad frappé är så om inte ni heller vet vad det är så ska ni naturligtvis testa det. Det är alltså kallt kaffe med is.
Sedan kan jag också ge Mpersson en liten poäng, nu har jag inte testat pizzorna på just Canea Mare men över lag tycker jag att Pizzorna i Grekland är goda.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2006-08-06, 18:11
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 205
Standard Sv: Vad ska jag äta då???

Citat:
Ursprungligen postat av yeasou
Tzatziki med lite Morötter riven i, är inte heller fel! Men det kanske du inte hittar på Kreta.
Jodå, det gör man. Faktiskt enda gg som jag fått morötter i Tzatzikin var när jag var i Platanias på Kreta.

11 dagar kvar och har just nu "grekmatsförbud". Dvs, vi äter ingen som helst grekmat veckorna innan vi åker. Detta för att vi ska få frossa när vi väl anländer. Hur gör ni andra? Sparar ni er också för allt det goda?

/Netwolf
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT