![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
|
Under min dagliga ljuvliga morgonpromenad på Kreta häromsistens, så flög det ett antal (5-6 st?) fåglar ur ett buskage. De var så små, så att jag för ett ögonblick förväxlade dem med stora humlor. Och det var ju inte så konstigt, då de var gul-svart-randiga.
![]() Men, liksom Kalle Anka på julafton hann jag inte få upp någon kamera. ![]() Jag googlade dock och de såg ut ungefär så här. Google säger att det ska var nån sorts kungsfiskare? ![]() /Netwolf |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Så fin. Fåglar är fascinerande. Jag är ingen fägelskådare, men tycker om att titta på alla småfåglar som kommer och kalasar vid vår fågelmatstation. Maken sköter för det mesta påfyllningen och dom vet så väl när det är dags. Dom flyger efter honom till förrådet och sitter och väntar, flyger med tillbaka och så börjar fighten om frön och talgbollar. Det går ganska hett till ibland.
Kerstin |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Söt liten pippi!
Är han månne en MjällbyIF-supporter? ![]() Masse |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Eller en Skellefteå AIK-supporter?
(Som vinner hockeyligan i år!) Birgitta |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Det är absolut ingen kungsfiskare. Bilden ser AI-genererad ut, som om det är två fåglar i en. Jag har kollat igenom Fågelguiden, som är bibeln för fågelskådare, och där finns ingen fågel som ens liknar den. Synd att du inte fick någon egen bild på den lilla gynnaren.
|
![]() |
|
|