Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2025-09-18, 14:07
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 411
Standard Sv: Hur fördriver ni tiden?

Citat:
Ursprungligen postat av C@nny Visa inlägg
Att somna är dock helt omöjligt.
Jag kan inte heller sova under flygresan, och tänk om man kunde göra det. Nästan som att teleporteras. Vi har flugit till Indien några gånger, och till Thailand, och då hade det varit en ynnest att kunna sova. Jag kan somna när, var och hur som helst, men tyvärr inte på flygplan. Oklart varför.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2025-09-20, 00:13
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 4 009
Standard Sv: Hur fördriver ni tiden?

När jag tänker efter så har jag flugit till Grekland 3 gånger på 5 månader i år
Trots obehag och ångest..nä nu blir jag stolt över mig själv!
Sen tänker jag alltid..om man skulle skippa det här nästa år..bara för att det är så jobbigt och att jag alltid är så himla rädd..
Så fort vi har sovit en natt hemma; Google..resor 1 juni till Grekland från Landvetter...
/ Kajja
Svara med citat
  #3  
Gammal 2025-09-20, 01:06
Catlady Catlady är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2008
Ort: Tyresö/Stockholm
Inlägg: 1 682
Standard Sv: Hur fördriver ni tiden?

Och det ska du verkligen vara, Kajja!! STRONGT!!
Det är ju det där som väntar i andra änden, Grekland! 🇬🇷 Har en dragningskraft som inget annat, för mig i alla fall..... Som jag längtar när jag inte är där....

Härlig hisnande känsla vid takeoff och själv vill jag definitivt inte sova utan tvärt om, kollar efter landmärken (vi beställer alltid platser så vi får en fönsterplats), njuter hela vägen med lite mat och kanske även bubbel om det inte är för tidigt på morgonen. Det bästa är när man kommer fram till bergen mellan Bulgarien och Grekland (lite beroende på flygrutt) och man sedan ser kustlinjen vid Halkidiki/Thessaloniki, då kommer papperskartan fram och vi försöker se vilka öar som syns.... Rena quizet Ska man till Karpathos får man gissa på många...... Sedan att landa och få gå ner för trappan till grekisk mark... ljuvligt!!
Ok, älskar att flyga så det är en bonus.........

Catlady 🐈

Senast redigerad av Catlady den 2025-09-20 klockan 01:43.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2025-09-21, 15:46
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 525
Standard Sv: Hur fördriver ni tiden?

Citat:
Ursprungligen postat av Catlady Visa inlägg

Härlig hisnande känsla vid takeoff och själv vill jag definitivt inte sova utan tvärt om
--------------------

Ok, älskar att flyga så det är en bonus.........

Catlady 🐈
Härligt Catlady att jag inte är helt ensam här på forumet om att också tycka så!

Masse
Svara med citat
  #5  
Gammal 2025-09-21, 22:09
Carle Carle är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2012
Ort: Stockholm
Inlägg: 640
Standard Sv: Hur fördriver ni tiden?

Jag gillar o flyga. Härligt känsla i magen när planet lyfter, sen få vara ifred några timmar med egentid. Läsa en bra bok, blunda o komma bort. Sen vill jag ha varm mat o god dryck. Flygskam? Sluta gärna flyg men 10 procent av världens BNP är turism. Bara betala för den och skicka dina pengar till de arbetslösa på fd turist orter. Brukar bli tyst då 😁
Svara med citat
  #6  
Gammal 2025-09-22, 11:22
karinafps avatar
karinafp karinafp är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Handen
Inlägg: 3 229
Standard Sv: Hur fördriver ni tiden?

Jag stoppar i mina rosa öronpluggar, sätter på min gamla mp3-spelare med grekisk musik och låter den gå hela flygresan. Sen löser jag sudoku och slumrar till emellanåt. Bokar plats vid gången så jag kan sträcka ut mina långa ben vid behov.
Alla tidigare år har vi landat på Karpathos på förmiddagen, så vi brukar bara lassa av bagaget på hotellet och ramla ner till Acropolis för den första lunchen, i mitt fall rökt lax med äggröra. ;-) (Första middagen intas på Pelagos och består av en varm och en kall pikilia. ) Därför tar vi ingen mat på flyget, köper bara några snacks att mumsa på.
Nästa sommar blir det annorlunda. Flyget går sent på dagen och landar inte förrän halv elva på kvällen, och då finns det varken tid eller ork att gå ut när vi väl har kommit till hotellet. Så vi har bokat mat. Ska bli spännande att se vad Braathens har att erbjuda. Jag minns de år då jag pendlade kors och tvärs över Atlanten med olika flygbolag. Mycket varierad kost, verkligen.

Karin
med nio månader kvar ...
Svara med citat
  #7  
Gammal 2025-09-22, 13:27
simetras avatar
simetra simetra är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2011
Inlägg: 2 169
Standard Sv: Hur fördriver ni tiden?

Jag gillar också att flyga, kanske för att jag gör det så sällan. Föredrar fönsterplats och väljer alltid mat på planet (tråkigt att det på senare tid mestadels har serverats kall mat) Även några luftgropar då och då förgyller resan tycker jag...ja, lite udda kanske
Svara med citat
  #8  
Gammal 2025-09-24, 08:18
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 219
Standard Sv: Hur fördriver ni tiden?

Citat:
Ursprungligen postat av karinafp Visa inlägg
Karin
med nio månader kvar ...
I väntans tider?
Svara med citat
  #9  
Gammal 2025-09-26, 18:56
karinafps avatar
karinafp karinafp är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Handen
Inlägg: 3 229
Standard Sv: Hur fördriver ni tiden?

Citat:
Ursprungligen postat av Netwolf Visa inlägg
I väntans tider?
Svara med citat
  #10  
Gammal 2025-09-27, 08:11
KRs avatar
KR KR är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2011
Inlägg: 1 881
Standard Sv: Hur fördriver ni tiden?

Har alltid med en virkning, med virknål av trä så jag inte fastnar i säkerhetskontrollen. Veckotidningar med korsord finns också alltid med men främst försöker jag att sova.
//
KR
Svara med citat
  #11  
Gammal 2025-10-26, 09:26
Mahava Mahava är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2011
Ort: Södertälje
Inlägg: 941
Standard Sv: Hur fördriver ni tiden?

Lyssnar på nån bra bok eller kollar på film i telefonen. Taskmaster har blivit en favorit när jag flyger , lagom dumt och kräver inte man koncentrerar sig.

I år vart de dock inget flyg till Grekland utan tog bilen blev många bra poddar, ner genom Balkan så i princip kört det man flugit över i alla år, hem färja till Italien,

Siktar helt klart på göra samma nästa år, lite sugen på ta båten Venedig - Patras dock ner , hem hittade vi tack vare att Minoan båten krockade i hamnen en superförbindelse med Ventouris ferries, behöver inte förbokas i mitten av juni o kostade under 2000 kr med hytt o bil
Svara med citat
  #12  
Gammal 2025-10-27, 12:10
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 965
Standard Sv: Hur fördriver ni tiden?

Jag inleder med sudoku, sedan tar jag fram stickningen för att avsluta med en medhavd bok.
Sedan ett glas rött och äter lite. På Aegean Air, som jag oftast åker med, får gratis mat och dryck.
Sen blir det sudoku, stickning och bok o.s.v. några gånger, växelvis.
Ibland kan jag få en trevlig stolsgranne, då pratas det lagom mycket.

Jag kan absolut inte sova sittande!

Birgitta

Katarina; jag har rundstickor av metall på flygresan och ingen har knorrar, så virknål kan nog inte vara ett stickvapen!
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT