![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Visst är det fantastiskt med våren i Grekland. För många år sedan var jag och min dåvarande man en vecka på Kreta tidigt i maj. Det hade varit en kall vår men samma dag vi kom ner kom också värmen. Vi bodde i Agia Marina och vaknade upp till ett blått hav åt ena hållet och åt andra snötäckta bergstoppar. En otroligt vacker och overklig syn. Gjorde bilutflykter ner mot Paleochora och förundrades över allt som blommade uppe i bergen och alla dofter. Ett minne för livet. Badtemperaturen var väl som svensk sommar, det var bara tokiga turister som badade.
Kerstin som gärna skulle vilja uppleva våren i Grekland igen, men vi har ju ändå en härlig årstid framför oss även här i Sverige |
#2
|
||||
|
||||
![]()
När man ser bergen på norra sidan av Kreta, i Chania, brukar snön ligga kvar. Det trevliga med södra sidan (Paleochora) är att man vet att det har regnat/snöat under natten. I januari brukar snön ligga kvar även på södra sidan. Vi har även varit med om att vi blivit "insnöade" i Paleochora i tre dagar då snön hade täppt igen vägen vid Kandanos, som ligger 7 km norr om Paleochora.
Birgitta. |
![]() |
|
|