Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Hälsningar > Hälsningar direkt från Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2023-05-31, 19:01
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 486
Standard Sv: Vink-vink från Parga!

Citat:
Ursprungligen postat av Kajja Visa inlägg
Vi planerar dagen vid frukosten.
/ Kajja
My kind of music!!!! Det är vad jag kallar "lagom långtidsplanering"!!!

Ha det så gött!

Masse
Svara med citat
  #2  
Gammal 2023-06-02, 17:11
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 3 968
Standard Sv: Vink-vink från Parga!

Nu är det balkongsittning med local wine i glaset.
1,5 liter rött för 3,60€ i närbutiken. Helt okej att intaga här men hemma?!..nja då vill jag ha redigt vin, mörkt o mustigt.
Vi äter oss fram på kvällarna i gränder, på catwalken vid havet och andra lite mer avsides tavernor. Allt smakar mumma! Att bli så proppmätt på 5 st. grillade räkor så att jag bara orkade lite av tillbehören var en ny upplevelse.
Ni fattar..dom var gigantiska!
Högsta temp var igår med 28 grader och 23 i det kristallklara vattnet. Vi tog en båttripp till Valtos där vi njöt några timmar. På kvällen anlände ett häftigt åsk o skyfall. Svalkande gott att trippa hemåt och duscha i klänning samtidigt! Här bryr man sig inte
Våra resekompisar hamnade i rummet bredvid så vi hänger på våra balkonger nu..tillsammans
Får se snart om det är vi eller dom som ska bjuda på en stänkare sen.
Imorgon är en annan dag🇬🇷❤️
/ Kajja
Svara med citat
  #3  
Gammal 2023-06-02, 21:43
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 486
Standard Sv: Vink-vink från Parga!

Låter helt magiskt! Måltiden med jätteräkorna känner jag igen från vårt besök i Parga. Men det var för ganska många år sedan. Men kanske ... på samma taverna? Men ..... så väldigt gott var det!

Och temperaturer och balkongsittning verkar ju vara ganska uthärdligt!
Ha det fortsatt gott!

Masse
som ibland tycker att jätteräkor blir lite träiga o stabbiga,
men i Parga och på Egina har de varit supergoda.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2023-06-02, 22:12
Catlady Catlady är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2008
Ort: Tyresö/Stockholm
Inlägg: 1 619
Standard Sv: Vink-vink från Parga!

Härligt, Kajja! Ha det fortsatt underbart!
Är det något greker är väldigt bra på så är det att tillaga "sjöföda", från grillad hel fisk och så vidare till skaldjur av alla de sorter ...
Catlady, som längtar efter riktig grekisk mat (av alla olika sorter)........
Svara med citat
  #5  
Gammal 2023-06-03, 06:38
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 477
Standard Sv: Vink-vink från Parga!

Tack för att du skriver, Kajja. Hur är hotellet? Kommer ihåg att du gjorde ett kap angående priset. Hoppas ni är nöjda. Trevligt med vännerna som balkonggrannar. Det har vi också haft ibland, brukar bli lite öl eller vin, jo. Man får bara akta sig för att inte bli för högljudd och störa eventuella andra grannar. Vi hade en gång på Lesbos några damer från Danmark som balkonggrannar. De var på någon typ av yogaresan och uppskattade nog inte vårt diskuterande så mycket. Själv viskade de bara.

Njut på!

/ Anne
Svara med citat
  #6  
Gammal 2023-06-03, 17:29
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 3 968
Standard Sv: Vink-vink från Parga!

Idag har vi med hjälp av "Vitanissan" bilat till Sivota. Svindlande höjder och hårnålskurvor
Byn som hade en liten båthamn och fina tavernor var väldigt lugn och utan badstrand. Däremot kunde man ta badbåtar härsan o tvärsan.
Efter det åkte vi till stranden Mega Ammos en bit ifrån. Svalkande, härliga bad med gratis parasollsängar om man köpte nåt. Vädret är så fint och runt 25/27 varje dag.
Nu hemma på balkongen med hitkomna åskdunder över berget. Kvällarna kan bjuda både på solnedgång eller åskoväder. Kan sitta här i timmar med gott i glaset och bara glo!! Husen, blommorna, växterna, bergen, människorna..livet som pågår.
Kanske kikar in igen senare och berättar mer..
/ Kajja
Svara med citat
  #7  
Gammal 2023-06-04, 17:00
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 3 968
Standard Sv: Vink-vink från Parga!

Ja just det..rummet..juniorsviten!
Bån svit vill jag absolut inte kalla det.
Isåfall har vi bott i många sviter genom åren
Lite tråkig intedning, ett vanligt 4-kantigt rum med playwood som huvudingrediens och märkliga jalusidörrar för toa o dusch. Känns lite IKEA anno 1980.
Men sängen..ååh gudomlig!!
Läget, personalen och allt annat var kanon men stackars dom som betalat runt 30 papp för detta Våra 8 tusen känns dock som att vi har fått rejäl valuta för pengarna.
Bästa taverman är Yannis
Ligger en promenad bort från alltet åt höger sett från vårt boende. Biff in a pot, kommer att drömma om den rätten framöver. Jättetrevliga killar, genuint och alldeles, alldeles underbart!!
Vi återvänder ikväll. Yamas!
/ Kajja
Svara med citat
  #8  
Gammal 2023-06-05, 09:54
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 477
Standard Sv: Vink-vink från Parga!

Tack för kommentaren angående boendet. Möjligen har de även annorlunda rum som känns fräschare? Hur som helst, ni fick ett bra pris och sängen är bra. Det är viktigt.

Och att sitta med gott i glaset och bara glo, det är det bästa.

/ Anne
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT