![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Däremot håller jag inte med dig Masse i ditt korståg mot euron. Visst, en del länder passar den inte för men jag sätter en 100-lapp på att euron finns kvar som en välmående valuta om 10 år med samtliga länder kvar (utom möjligen Grekland). / Laero Jag sätter emot! (vi kan cleara det hela i samband med en match på Arenan 2025) /Charleston Lägger in det i kalendern som påminnelse, avstämning 2025-06-30 / Laero Jag sätter också gärna emot. Hade varit roligare dock om vi bytte 100-lappen mot en rejäl bamsig ouzo-meze åt var och en som vi kunde avnjuta i varandras sällskap på någon trivsam plats i Grekland. Givetvis då inhandlad för egna drachmer av den/de av oss som har fel. Eller en grappa-meze nånstans i Italien inhandlad för italienska lire. Låt oss alla tre skriva in 2025-07-01 i kalendern! /Masse Ja, du är med också men sedan är det stopp, jag kan ju få fel även om det låter otroligt. En kompromiss, ouzo-meze istället för 100-lapp. Men i Borås enligt Charlestones förslag och i samband med fotboll, är det nått Skåne-lag som skulle falla herr Masse i smaken? /Laero Jo skam vore det väl annars om inte jag fick vara med. Fick för mig att det var mig som du utmanade först med ditt vad. Beträffande plats/arena/sport kan vi väl göra som i Bryssel, vi fortsätter förhandlingarna. Geografiska området Göteborg/Borås/Alingsås är för mig helt OK. Beträffande Skåne-lag som faller mig i smaken så står IFK Kristianstad överst på min lista, men handboll är kanske lite för hårdsmält för herr Laero eller .....? /Masse och vidare i en annan tråd: Sv: Krisen i Grekland - den ENDA tråden Citat: Ursprungligen postat av Charleston Jag är på! (om tio år ska man väl ändå ha fått råd att gå i pension, hoppas jag...) Citat: Ursprungligen postat av Masse Kul att du är på Charleston! Hoppas att Laero också är det. Vad gäller plats och ev. sport är jag flexibel. Masse Citat: Ursprungligen postat av laero Ja, jag är ju självklart med. Jag startade detta med följande i en tidigare tråd: ...men jag sätter en 100-lapp på att euron finns kvar som en välmående valuta om 10 år med samtliga länder kvar (utom möjligen Grekland) Om jag tar mig friheten att bestämma reglerna: Enligt Masses förslag bjuder förloraren/förlorarna vinnaren/vinnarna på ouzo-meze. Enligt Charleston's förslag sker "prisutdelning" i anslutning till match på Borås Arena där vi får nöjet att se "di gule eleganterna" live. (Vi hoppas att vi lever och har hälsan om 10 år) Vi får stryka ordet "välmående" ur vadet, det ger utrymme för subjektiva bedömningar. Vadet gäller alltså om samtliga nuvarande euroländer har kvar euron som sin valuta 2025-07-01. (Grekland räknas inte då de troligen kommer att lämna inom kort). Senast redigerad av laero den 2022-05-25 klockan 16:29. |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Jamen det var väl skönt då. Att vi har drygt tre år kvar innan utfallet är definitivt (om inte jag och Masse får rätt, förstås, vilket jag faktiskt börjar vackla lite om att vi får). Men IFE-MFF i år blir ju hursomhelst för tidigt.
PS. Och faktum är att jag faktiskt fick råd att få i pension redan i höstas! DS. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Vilken utmärkt sammanfattning Laero! Tänk det är hela sju år sedan vi ingick vadet! Inte så konstigt att jag hade glömt det. Tack för att du har koll och att du påminde oss!
Jag köper din klara och tydliga konkretisering av reglerna. Och jag har nu nogsamt noterat det hela i min mobil med påminnelse årligen. Oavsett hur det går i vadet så hoppas jag att vi alla har hälsan och kan genomföra prisutdelningen 2025. Skulle vara kul att ses IRL. Charleston: Grattis till pensionen! Jag delar din oro om vårt vad. Oddset har blivit klart sämre och tiden går ju så rasande fort. Men .... som sagt, än återstår ju tre år, även om vi nog har passerat den kritiska punkten. Men jag ser fram emot "prisutdelningen" även om vi förlorar vadet. ![]() Masse |
#4
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Själv får jag hänga i ett par år till men 2025 tänker jag också uppbära lön från pensionsmyndigheten. |
![]() |
|
|