Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Andros

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #5  
Gammal 2021-03-15, 07:54
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 139
Standard Sv: Fisktavernor i Batsi på Andros

Jag äter gärna fisk, men mindre sällan i medelhavet. Ofta är det inte värt priset ens. Men visst har även jag stått i köket och pekat på diverse fiskar och frågat "how much?" Ofta är det som sagt svindyrt, då man oftast måste köpa hela firren. Det slutar ofta med att vi väljer calamares istället som är billigt och ljuvligt gott.

Medelhavet är ju ganska utfiskat, så pris och kvalité blir därefter. Om jag däremot är i Portugal, eller på kanarieholmarna. Ja, då beställer jag gärna fisk. Den ligger där på en rimlig prisnivå, samt att det är djuphavsfångad atlantfisk som serveras.

Sen är man ju från västkusten med och då är man änna lite kräsen vad gäller fisk och skaldjur. Jag skulle t ex aldrig drömma om att beställa räkor i sydeuropa, när man är van vid de fantastiska ishavsräkorna hemmavid.

/Netwolf
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT