Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Arne & Birgittas hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #11  
Gammal 2020-09-20, 16:10
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 931
Standard Sv: Amorgos - en pärla.

Cyklonen Ianos verkar ha gått Amorgos förbi. Inget regn och åska idag men en frisk bris på 12 sekundmeter. Färjorna har gått och kommit. Express Skopelitis startade sin tur till Santorini och är nu åter med bara en kvarts försening.

Med tanke på det kommande osäkra vädret tog jag en morgonpromenad runt bukten innan frukost igår. Först kom jag till Rachidi. Här kunde man se att dagen kanske skulle vara ganska solfri.




Jag fortsätte till Xilokeratidi för att titta på fiskebåtar och fiskare, som hade kommit hem efter nattens fiske.




Katapola by i bakgrunden.




Här hade man lagt ut krackers till katterna.




En fiskare i aktion med sina nät.





På väg tillbaka fotade jag Titikas fina hibiscus.




Pension Titika. Där har vi bott flera gånger.




Efter den lilla promenaden smakar det gott med en frukost. Jag hade knappt satt mig på Mythos taverna förrän himlen öppnade sig. Fick raskt flytta mig inomhus för att få tak över huvudet. Ösregnet varade en knapp timme. Och som man säger "efter regn kommer solsken".

Birgitta
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT