![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
En Serbisk barnfamilj som var på seglingssemester på Lefkas är också smittad!
Riitta |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Och man undrar vad som kommer att hända i och med att britterna tillåts att flyga direkt till Grekland från och med idag?
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Idag landade ett plan med britter på Rhodos och ett plan på Zakynthos. Cirka 50 plan från Storbritannien landar i Grekland idag onsdag och i morgon torsdag. Källa: KTG. Hur ska detta gå med tanke på vad som händer i Magaluf? |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Det här med munskydd är en hel vetenskap och vad jag känner till så finns det inga som helst helt klara och självklara "regler" hur man verkligen ska använda dem och hur det kommer fullt ut till sin rätt.
Och hur i h...…..e ska man då dessutom lära ut detta till MILJARDER människor i hela världen som faktiskt ännu är friska och på så viss göra en insats till att vi i HELA VÄRLDEN till slut kan lämna Corona-pandemin bakom oss??? Jag bara undrar, jag är personligen helt övertygad att munskydden inte alls har den nytta de påstås göra och bland annat grundar jag detta på att Corona-smittan är en droppsmitta, INTE en som har att göra med folks utandning. Okej, jag är inte kunnig på sjukvård som många andra helt förståeligt, är och jag har inte vad jag vet, blivit smittad. Så visst, jag kan vara ute och cykla med ad jag påstår men som sagt är jag skeptisk till munskyddens nytta eftersom det inte finns några råd värd namnet att inhämta. / Hasse ![]() |
![]() |
|
|