Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2020-06-05, 14:41
Louisa Louisa är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2008
Ort: Aten
Inlägg: 286
Standard Sv: Re: Beställa?

Citat:
Ursprungligen postat av Kalimera Visa inlägg
Efter 1 juli behöver inga nationaliteter sitta i karantän. Passagerarna testas slumpmässigt för covid-19. Om man testas positivt ska man sitta i karantän i två veckor. Om man flyger från en flygplats som ligger i en region med hög smittspridning testas alla passagerare för covid-19, och en veckas karantän gäller oavsett testresultat, om man testas positivt ska man sitta i karantän i två veckor.

Det finns en lista över flygplatser som EASA (European Union Aviation Safety Agency) anser vara "högriskflygplatser". Men flygen kan starta ändå. I Sverige är för närvarande alla flygplatser i Stockholmsregionen med, vilket framförallt gäller Arlanda varifrån de flesta flyger ifrån. Listan uppdateras kontinuerligt och finns att se här. Grekland använder den listan som en referens.

Det har alltså inte längre med var man bor eller vilken nationalitet man har.
Ja precis jag läste det också. Jag formulerade det fel med stockholmare, när jag menade de som flyger från Arlanda. Klumpigt. Jag menade att även efter 15e juni så kommer de som flyger från Arlanda få sitta i karantän. Eller hur har jag inte förstått det rätt?
Svara med citat
  #2  
Gammal 2020-06-05, 14:54
Louisa Louisa är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2008
Ort: Aten
Inlägg: 286
Standard Sv: Beställa?

Sen en allmän kommentar bara, jag tror personligen att Sveriges och hela Europas smittspridning kommer minska i juni och juli av det enkla skälet att folk håller sig ute mer på sommaren. Här i Grekland har man ju sett att antalet smittade INTE har ökat sen landet började öppna upp stegvis i början på maj. Vädret har säkert hjälpt med det. Det borde det också göra i Sverige. Jag spår att Sverige kommer få ner nya antal smittade rejält i juli och att fler gränser kommer öppnas för svenskar och att restriktionerna för svenskar kommer tas bort.

Jag önskar också boka en resa i augusti eller till hösten, men i motsatt riktning, till Stockholm. Saknar min familj! Nu får det vara nog tycker jag.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT