Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #11  
Gammal 2018-09-26, 21:44
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 3 994
Standard Sv: Vi som åker charter

Ett annat år bokade vi en "sista minuten" till Korfu för en billig penning. Där hade vi inte heller varit. Byn hette Barbati. Liggger på nordöstra sidan av ön.
Efter transfer blev vi upphämtade av en kvinna i ett litet fordon med plats för våra väskor som kördes nerför en backe till vårt boende. När vi närmade oss huset (ja det var inget hotell) säger hon med ett leende: Look, you got the best! En tvåvånigs lägenhet med xtra allt. Nytt, fräscht, stort med en jättefin köksavdelning. Spishäll, ugn, diskmaskin, micro..fullt med husgeråd..allt från IKEA! Det fanns två badrum, det ena med tvättmaskin, strykjärn etc. Härlig sittgrupp och fina sängar. Vi hade även två stora balkonger..en från markplan och en från sovrummet uppepå.
Utsikten var fantastisk! Hela havet och Korfu stad i sikte. Glömmer aldrig detta fina boende. Bara några dagar efter hemkomst såg jag programmet " A place in the sun" på TV. Ett engelskt par tittade på just detta boende för ev. köp!! Stället heter La Riviera Barbati.
/ Kajja
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT