Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2018-04-19, 00:39
AndersK AndersK är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2005
Inlägg: 766
Standard Sv: Är du flygrädd?

Jag har intalat mig att det är en njutning att flyga och att alla som varit och är inblandade kan sitt jobb. Det bevisar all statistik. Det är enligt den mer riskfyllt att befinnna sig i sin bostad, dessa våra trygga vrår.
Det har genom alla år varit bra landningar på grekiska flygplatser, även Samos som hör till de besvärligaste. Jag njuter faktiskt av flygresan, egentligen en helt fascinerande företeelse. Bara att sitta och käka på över 10 000 meters höjd. Och gå på toa.... I en hastighet som är över 800 km/tim efter ett system av luftmotorvägar som bevakas - minutiöst.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2018-04-19, 10:05
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 3 972
Standard Sv: Är du flygrädd?

Hej Anders!
Förstår att icke flygrädda vill hjälpa till med att referera till statistik etc. Jag går ju inte omkring och är rädd för ev. faror i hemmet eller när jag sitter i en bil. Det är som sagt en fobi det handlar om. Vissa är rädda för helt ofarliga små möss o spindlar. Jag känner en med ormfobi som inte kunde ta i en handväska med reptilmönster.
Jag funderar på att upprepa ett mantra varje dag: Jag ääälskar att flyga! Får se om det här nån inverkan.
/ Kajja
Svara med citat
  #3  
Gammal 2018-04-20, 00:10
AndersK AndersK är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2005
Inlägg: 766
Standard Sv: Är du flygrädd?

Hej Kajja!
Jag utgår från hur jag tänker och vet mer än väl att det inte går att överföras till någon annan. Vi är ju helt enkelt olika och det ska vi vara tacksamma över.
Har vid några tillfällen suttit intill gräsligt flygrädda och de har efter landning tackat för det allmänmänskliga stöd jag gav dem under flygresan. Och jag lovar; det innehöll ingen statistik. Det funkar naturligtvis inte!
Jag uppskattar att du påpekar att icke flygrädds ambition om att hjälpa flygrädd kan vara och bli - stollig! 😀 /Anders
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT