Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-04-03, 01:01
Alexandra Alexandra är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 427
Standard Sv: Klarar vi hettan i augusti???

Vi åkte 20 augusti förra året och visst var det varmt, men det fläktade så pass mycket att man inte kände av hettan, det var behagligt varmt. Det enda var väl att kvällarna var väldigt varma och man kände sig lite klibbig. Fast det var nog mest de första dagarna som vi tyckte att det var lite väl varmt på kvällarna, innan vi hade hunnit acklimatiserat oss till värmen.

Jag hade själv tyckt att det var lite stressigt att åka tre resor på raken, så jag hade satsat på att flyga billigt i augusti och hoppas på att det inte blir så där olidligt hett.

/Alexandra
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-04-03, 09:21
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Klarar vi hettan i augusti???

Det blåser ofta på Kykladerna men det är klart att dagarna är varma i aug och inbjuder inte till långa promenader eller att vistas på stranden mitt på dagen. Jag har ofta varit i Grekland i augusti och kvällarna samt vattnet är helt underbara.

Härligt att gå till stranden först sent på em och kanske ta ett dopp på morgonen. Lunchtimmarna får du tillbriga i skuggan på en taverna med en bra bok.

Eva
Svara med citat
  #3  
Gammal 2006-04-03, 12:44
Lindizs avatar
Lindiz Lindiz är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Kalix
Inlägg: 325
Standard Sv: Klarar vi hettan i augusti???

Åk du i augusti. Vi har varit i grekland många gånger i denna månad och jag tycker det är toppen. Visst är det varm, men jag tycker det är så underbart att det är så ljuvligt varmt i vattnet. Och kvällarna är superhärliga.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT