Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #39  
Gammal 2016-09-10, 17:24
Getpinglans avatar
Getpinglan Getpinglan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2013
Ort: Stockholm
Inlägg: 880
Standard Sv: Udda saker/upplevelser att gilla i Grekland

Citat:
Ursprungligen postat av Malina Visa inlägg
De flesta av oss som reser till Grekland tycker väl om ungefär samma saker; Dofterna, maten,havet,naturen,katter,fina byar osv.

Jag tänkte att det måste finnas en massa andra saker som man gillar - saker som inte är så självklara.

Något som jag älskar är grekiska apotek! De blanka golven,utbudet och att det alltid luktar så gott.

När vi kommer upp till Fira på Santorini,går vi alltid in på apoteket som ligger alldeles i början på "turisströmgatan".Det har blivit tradition att alltid börja där.

Vad har ni för udda favoriter?
Malina, jag gillade din tråd mycket! Hur gick det, har du uppsökt ditt favorit apotek på Santorini igen?

Inga fler med udda favoriter?

Själv gillar jag de klassiska - hm hittar inte rätt ord för - tillbringarna för olja- och vinäger som står på tavernaborden, så enkelt, så typiskt grekiskt inbillar jag mig?
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT