Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Monica Pizanias hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #6  
Gammal 2016-05-16, 09:00
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Lissie-väder...

Citat:
Ursprungligen postat av Kajja Visa inlägg
Snälla Lissi, ta inte med dig regnet till Kreta !!
Vi åker dit dan innan dig och har alltid haft bra väder...
Ska försöka göra en deal med solen att vara på plats
heeela veckan
/Kerstin

Ja, jag förstår inte vad detta beror på med vädret, men nog ÄR det väl all klimatförstöring mer än att jag åker till Grekland som påverkar vill jag ju tro.. Men ni ska veta att ansvaret blir tungt på mina axlar!!
Nu är det ju faktiskt så att jag ju VILL ha fint väder i Grekland, dock inte skållhett och bara sol utan gärna lite småmulet växlat med sol.Vi ligger ju aldrig många minuter på stranden.. Men jag bryter inte alls ihop av lite regn om det inte är både KALLT och regn.
Att jag ofta har växlande väder beror ju annars sannolikt att jag oftast åker tidig vår eller senare på hösten

Men som sagt , ni som absolut inte vågar vara i Grekland när vi är där ska alltså inte vara varken 3-10 juni eller 17 sept -19 oktober. (Däremellan ska vi till Düsseldorf och Mallorca och Normandiekusten, men det stör kanske inte er så mycket vädermässigt )

...och här i Kalmar är det heldagsren och 5(!) grader !!

Lissi
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT