![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Finns det en geografisk plats, som heter "ikonostas"? Jag trodde, att det är samlingen av ikoner i en kyrka eller i ett hem (?).
Titti, som reser hem från Korfu i kväll |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Ikonostas är det ord Staffan Stolpe använder i boken för det lilla "skåpet" man kan se vid vägkanter då någon förolyckats på platsen. Om det heter något annat på korrekt grekiska vet jag inte. Detta var det sätt han benämnde och förklarade det som.
Man kan ställa in en liten oljelampa el liknande och ibland ser man en bild på den förolyckade. Men de kan även användas för att visa tacksamhet för att någon, på platsen, varit med om en olycka men överlevt (detta var nytt för mig jag trodde man bara hade dessa små "skåp" på platser där någon förolyckats). Har själv alltid benämnt dem som "minikyrkor vid vägkanten" . Han ville visa tacksamhet för allt Grekland givit honom och därför köpte han sig ett sådant utan kors på toppen och gick sedan upp mot bergen för att placera det på lämplig plats och tända en liten oljelampa i det. Han inbjöd sedan sina läsare att, om vi skulle hitta det, tända lågan i lampan/oljeljuset för att göra samma sak (visa tacksamhet över något särskilt i våra liv). Blev därför så nyfiken på om någon faktiskt hittat det då jag vet att många Kardamyliälskare läst boken. |
#4
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Ahhh ett av mina finaste minnen från Koroni är när jag vaknade tidigt på morgonen och havet i den lilla hamnen låg kavlugnt. Solen höll på att gå upp och färgade vattnet och omgivningarna i olika orange och röda nyanser. Det var så enormt vackert! Men nyvaken som jag var tänkte jag inte på att springa in och hämta kameran, så typiskt. Det har jag ångrat många gånger sedan dess. Hoppas du fick en fin bild.
Senast redigerad av Thira den 2015-09-18 klockan 07:19. |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Jättefint foto.
Just nu känns det som jag aldrig mer kommer åka tillbaks till öarna igen. Peleponessos har satt sig fast i mitt hjärta. Måste åka till Pylos jag med (var ju inte där i somras). Jag har alltid längtat till Grekland av mängder med anledningar. Men efter Pel. är det nästan outhärdligt! Jag bara måste tillbaks!!! |
![]() |
|
|