![]() |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Hej Trisha,
i Vrohia är det toppen-fint, det tar ca 30-40 min att gå in till stan därifrån, men det går att beställa taxi-bilar om det behövs. Numret till de står nere i hamnen vid hästarna med vagn. Sen är det som Flisan74 skriver, det finns supermarket och bageri, men Kristina tavernan är stängd, åkte förbi där i förra veckan. De flesta restaurangerna ligger nere på stranden, ta gärna turen till Christian & Ammo, han är en otroligt trevlig fransman med en toppenmysig restaurang. Det går säkert fint att ha lite fest hos honom kvällstid, kolla med honom ![]() Vad gäller ungdomarna i sällskapet är det antingen Ellinikon Vintage vid fängelset (lite krångligt att hitta men alla vet vart det är, eller Inn on the beach, det ser man på höger sida när man kommer från Vrohia/Marathonas. Även Avli är en favorit för oss, massa trevligt folk ![]() Bussarna ska gå som vanligt ( vi såg de gå rätt ofta) När ni kommer till Aegina hamn, gå ner till busshållplatsen till höger och ta kort på avgångstiderna ![]() Ha en jättefin semester på underbara Aegina! Saknar ön varje dag!
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Vad gäller Afeatemplet går bussarna mellan Egina stad och Aghia Marina förbi nedanför, det finns hyfsat många turer varje dag.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Tack snälla ni för era svar. Hjälper mig en massa. Man vill ju att det ska bli bra samtliga i sällskapet. Vi blir 15 st
. Vi blir allt från mig på 55 till minsta barnbarnet på 7 mån <3. Jag har förstått att Egina är en ö som man blir förälskad i. Vi vill visa barn m respektive och barnbarnen vårt Grekland som vi ser varje år. Nu vi vill vi ge resten av familjen blodad tand vad det gäller det underbara Grekland.Tack än en gång // Helen
|
![]() |
|
|