![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Om maten måste jag säga att jag inte riktigt hann utforska den saken ordentligt. Favoriten blev den lufttorkade skinkan Prsut som jag har bild på i mitt album. Bilden är från en restaurang i Split där den serverades bl.a med lokal ost och oliver. Det var en väldigt het dag och det smakade mycket gott som lunch!
Sen var fisken god, skaldjur fanns det också rikligt av men det är inte riktigt min grej. Min mat år musslor och tyckte mycket om dem. Mycket italiensk stil också, typ pasta och pizza serverades på de flesta ställen. För att riktigt kunna "smaka" på det landet borde man nog resa dit flera gånger. Mycket gott vin förresten! Och ölet var inte heller dumt. ![]() / Anne
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Citat:
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Fina bilder. Den lilla skinkbrickan såg underbar ut och jag hade kunnat äta skaldjur morgon, middag och kväll
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Tack för alla kommentarer. Det där med skaldjur är känsligt för mig för när jag var ung åt jag nån slags krabba i Portugal och blev väldigt sjuk. Så efter det har jag aldrig riktigt velat äta såna mera. Inte ens kräftor här hemma även om vi både fångat och kokat dem själv. Eller visst har jag ätit dem, men det känns lite si och så, trots att de för all del är goda.
![]() / Anne
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Citat:
|
![]() |
|
|