Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland

Stängt ämne
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2015-02-19, 00:31
Admirala Admirala är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 2 620
Standard Sv: Syriza - vill gräva gropen djupare

Citat:
Ursprungligen postat av Masse Visa inlägg

Det är ju naivt att tro att någon, oavsett om det är fattig eller rik som ska betala den, ska börja betala in skatt i mängd av betydelse om det saknas system för att driva in densamma.

Masse
Fattig eller rik? Når 11 prosent skylder 97 prosent av skatten, er vel dette kun et problem i forhold til det rike mindretallet?

Så det som trengs er tydeligvis et system for at de rike betaler sin skatt. Og at ikke desperate mennesker blir tvunget til å ta svarte jobber, fordi det ofte er de eneste jobbene de blir tilbudt.

Senast redigerad av Admirala den 2015-02-19 klockan 00:48.
  #2  
Gammal 2015-02-19, 07:40
Thira Thira är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2013
Inlägg: 1 605
Standard Sv: Syriza - vill gräva gropen djupare

Citat:
Ursprungligen postat av Admirala Visa inlägg
Så det som trengs er tydeligvis et system for at de rike betaler sin skatt. Og at ikke desperate mennesker blir tvunget til å ta svarte jobber, fordi det ofte er de eneste jobbene de blir tilbudt.
Det och att de rikaste flyttar ut sitt kapital från landet borde vara två stora inkomstkällor ifall myndigheterna lyckas att få in pengarna.

Det du skriver om att många tvingas ta svarta jobb nu eftersom att inga andra finns att få är något jag också stött på många gånger de två senaste åren. Man önskar dra sitt strå till stacken och hjälpa Grekland att betala sin skuld men är tvungen att jobba svart eftersom familjen måste överleva.

Och just detta är ju ett tydligt tecken på att åtstramningspaketeten inte fungerar så som de är utformade idag. Staten missar inkomster i form av skatter och arbetsgivaravgifter eftersom folk tar svartjobb för att få in en inkomst över huvud taget när de blir uppsagda, får halva lönerna sänkta och priserna i övrigt går upp.
Man gör vad man måste göra för att överleva.
(Jag hävdar fortfarande att om man istället satsar på att öka tillväxt och återanställer/höjer minimilönerna, skulle hjälpa landet i längden att kunna betala sina skulder betydligt mer effektivt.)

Senast redigerad av Thira den 2015-02-19 klockan 07:52.
  #3  
Gammal 2015-02-19, 08:50
laeros avatar
laero laero är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Borås
Inlägg: 1 026
Standard Sv: Syriza - vill gräva gropen djupare

Att det rikaste betalar sin skatt är naturligtvis viktigt. Dels behövs deras pengar i statsbudgeten men framförallt är det en rättvisefråga.
Men ska intäktsidan i Greklands statsfinanser rättas till räcker de rikas pengar inte långt.

Precis som Masse skriver måste hela skattesystemet rättas till.

Man måste få in skatt från:
vanliga inkomsttagare
småföretagare
vinstskatt från bolag
kapitalvinster
punktskatter
konsumtion (moms)
fastighetsskatt

Och, kanske viktigast, täppa till kryphål och den svarta ekonomin så långt det är möjligt.
Att påstå att det räcker med att skärpa beskattningen av de 10% rikaste är bara populism.

Senast redigerad av laero den 2015-02-19 klockan 09:30.
Stängt ämne


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT