Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Egeiska öarna & Sporaderna > Skiathos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-02-20, 13:50
Hasse Hasse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2 016
Standard Sv: Skiathos-synpunkter

Citat:
Ursprungligen postat av Kalimera

"Känsla för det lokala" får du leta länge efter Hasse.

Att kombinera Skiathos och Skopelos tror jag blir bra.



He he, jag har lärt mig på Kalimera att inte använda ordet genuint

Jag tänkte att det antagligen, precis som i många andra "choror" finns en mer vardagslik, "icke-spektakulär" stadsdel i Skiathos stad (och även Skopelos motsvarighet) dit man kan bege sig för att slippa bargatan osv. ?
Möjlighet att finna vardagslivet på nära håll, trevliga matställen helt utan glamorös inramning, lysrör i taket osv.

Därför föddes mitt nya uttryck "känsla för det lokala" när jag satt och skrev i går. Jag har ju hört en hel del positivt om Skiathos och Skopelos hänger ju liksom med där pga. sin närhet (likhet ?).

Jag antar att t.ex Naxos stad är tämligen oslagbart vad gäller gammal stadsdel med snirkliga gränder, svårt att hitta en motsvarighet någon annanstans ?

En stad med lagom blandning är helt ok, varken för mycket eller för litet av både och så att säga !


Jag tror helt och fullt att Skiathos/Skopelos i kombi blir finemang !



Hasse
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-02-23, 09:10
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 228
Standard Sv: Skiathos-synpunkter

Citat:
Jag tänkte att det antagligen, precis som i många andra "choror" finns en mer vardagslik, "icke-spektakulär" stadsdel i Skiathos stad
Inte lika mycket vardag som i andra Choror Hasse.

Citat:
(och även Skopelos motsvarighet) dit man kan bege sig för att slippa bargatan osv. ?
Skopelos stad har däremot ett levande grekiskt liv bara man går några meter in i gränderna från hamnpromenaden. Bargatatan i Skiathos stad såg vi aldrig på kvällen, den ligger lite utanför stan. Den stora gågatan i Skiathos stad tyckte jag vara ganska lugn

Citat:
Jag antar att t.ex Naxos stad är tämligen oslagbart vad gäller gammal stadsdel med snirkliga gränder, svårt att hitta en motsvarighet någon annanstans ?
Naxos har ju en bra mix mellan "turistiskt" och "grekiskt", detsamma finns i exempelvis i Skopelos stad.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT