![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Hej Alala!
Vi tyckte mycket om Trogir faktiskt! Speciellt den fina gamla stadsdelen med vindlande medeltisgränder. Många bra restauranger och god mat. Mycket fisk och skaldjur, gott vin. Och god glass! Ungefär samma prisnivå som i Grekland. Mycket turister som vimlade på hamnpromenaden och broar. Många skandinaver och andra européer, en hel del bilar ner. En stor marknad på fastlandssidan med mycket att titta på. Uppträdanden på det stora torget på kvällarna. Vi bodde på ett litet boende alldeles vid stranden på ön Ciovo som ligger ett par km från gamla stan, det gick bra att gå in längs vägen. Fast mycket trafik var det. Vi var där månadsskiftet jun/juli och det blev märkbart mer folk för varje dag. Det är mer semesterfirare än på de grekiska öarna kan jag säga. Räkna inte med lugn och ro! Stränderna bestod av smågrus som var lite vassa men vattnet var härligt! Vi köpte strandmadrasser ( typ såna som vi har här hemma) och hade med oss. Dom fick sen följa med till Hvar dit vi åkte sen. Också en jättefin ö/stad med gränder och ännu finare vatten. Split måste ni absolut ägna någon dag åt. En väldigt vacker och historisk gammal stad med fantastisk hamnpromenad. Hör gärna av dig med frågor, så ska jag försöka svara. Trevlig resa! Katitzi ![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Tack Katitzi! Ska påbörja diskussionen med medresenärerna så få se var vi sist och slutligen hamnar. Jag brukar vara den som planerar och planerar...
![]() / Anne ![]() |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Jag planerar också och planerar om...och om igen... Min sambo blir galen på mig och jag blir galen på honom som aldrig vill bestämma nåt i förväg.
![]() Men på nåt vis kommer vi ändå iväg på några resor varje år. ![]() Nu ska vi till Rom om några veckor. Katitzi ![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Nu har vi flygbiljetter till Split och boende i Trogir på ön Ciovo. Praktiskt med boende nära flygplatsen eftersom vännerna kommer med ett annat flyg än vi. Spännande med ett nytt land (fastän Grekland lockar nog mig hela tiden förstås )!
![]() / Anne ![]() |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Ni blir säkert nöjda! Vi hoppade bara in i en taxi utanför flygplatsen och var på Ciovo snabbt, det är ju bara några km.
Vad heter boendet ni bokat? Vi bodde enkelt på Ana Trogir, jättefint läge men lite dålig städning. Damen i 80 årsåldern som ägde stället bjöd på snaps på altanen. ![]() Badstranden vid campingen är fin och mer avskild än den utefter vägen. Många bra Restauranger inne på torg och i gränder. Kommer inte ihåg vad de hette, men det är bara att botanisera! Kan tipsa om en blandning av öl och citrondricka som heter Radler som man köper på flaska. Mycket gott och läskande i värmen. Ha så trevligt i Kroatien! Men trots allt Grekland i mitt hjärta!❤️ Katitzi ![]() |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Vi har bokat boende på ett ställe som heter Apartments Liam. Tycks faktiskt vara nära Ana där ni bodde, enligt Bookings karta i alla fall. Det blev så att vi bokade en stor lägenhet med 3 sovrum, fastän vi behöver bara två. Så har vi aldrig bott förut fastän vi och vännerna har gjort flera resor tillsammans . Så nu ska vi testa hur detta blir.
![]() Tack för alla tips, Katitzi! / Anne ![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Katitzi, har du något minne om vad taxin från Split flygplats kostade till Ciovo? Och hur lång tid det tog ungefär? Borde ju vara en kort sträck eller hur? Jag har förstått att bron som går till Ciovo kan ställa till med problem ibland när det är mycket trafik.
/ Anne ![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Jag kommer faktiskt inte ihåg exakt vad det kostade, men har inget minne av att det var dyrt. Ungefär som i Grekland skulle jag tro.
Lite köbildning vid bron, kanske 5-10 min. Då kom vi ändå i slutet av juni, så jag tror inte ni får några problem. Det är ca 5 km från flygplatsen till Ciovo där ni ska bo. Det kan vara mer kö när man ska åt andra hållet på dagtid, så ska man passa en båt eller flygtid ska man nog ta till lite marginal. Trevlig resa! Katitzi ![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Ok, kan tänka mig att det inte kan vara så dyrt. Väninnan har tittat på någon "shuttle service" som man kan förbeställa för typ 23 euro. Det tycker jag låter ganska dyrt i fall det finns gott om taxin och de inte är några lurendrejare om man tar dem från stolpen. Men ni tycks i alla fall inte ha haft några problem så då kan man väl lugnt hoppa i en taxi på flygplatsen?
![]() Och hur var det med att växla pengar? Ta ut från automat eller fanns det förmånliga ställen där man kan växla (eftersom vi är från Finland kommer vi förstås att ha euron med oss)? Jag har läst att många ställen inte tar emot kort? Jaja, resan närmar sig och så småningom börjar resfebern stiga. ![]() / Anne ![]() |
#10
|
||||
|
||||
![]()
Nu har väl Kroatien fortfarande kuna som valuta? Det var inga problem att ta ut i automat. Vi hade växlat lite kuna och hade med oss från Sverige, till taxin tex. Sen tog vi ut kontanter i automat, använde inte kortet att betala med. De flesta boenden tar bara kontanter i inhemsk valuta.
Taxin kostade inte alls så mycket som Shuttle service. Det funkar hur bra som helst med taxi! Vi åkte tom en svarttaxi till Split när det var länge att vänta på bussen. Lite vågat kanske, men vi fick en billig tur med en trevlig man som arbetat på det nedlagda varvet i Trogir. Han berättade mycket om landet och sitt liv på vägen till Split och satte av oss framför biljettkuren till båtarna i hamnen. Katitzi ![]() |
#11
|
||||
|
||||
![]()
Tack för info Katitzi! Tyckte att shuttle service lät lite onödigt, kanske är det så att man betalar extra för att man då har färdigt en taxi som väntar när man kommer.
Jag tyckte mig också läsa någonstans att man kan växla pengar förmånligt på t.ex Postkontor, men få se hur det är med det sen på plats. Nästa veckas lördag skall vi iväg! ![]() / Anne ![]() |
#12
|
||||
|
||||
![]()
Hur hade ni det i Trogir Alala? Gick det bra med taxi, bostad osv? Tyckte ni om staden?
Kul med lite återkoppling. ![]() Katitzi ![]() |
#13
|
||||
|
||||
![]()
Det gick riktigt bra! Inga problem med taxi och bostaden var bra, vi delade på en stor lägenhet med 3 sovrum och 3 badrum. Så eftersom vi var två par så behövde vi inte ens använda alla.
![]() Om jag har lite mera tid här nångång skall jag ladda lite bilder i ett album. / Anne ![]() |
![]() |
|
|