![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Så är vi hemma igen efter 5 fantastiska dagar i Warszawa. VILKEN STAD!!!
Kontraster mellan nu och då och inte alls så turistanpassat som Krakow. Jag var verkligen imponerad av Krakow efter resan i januari, men Warszawa gillade jag bättre. Här fick man verkligen uppleva polskt vardagsliv och samtidigt ta del av den gräsliga nazitiden genom de rester som finns. Vi bodde väldigt centralt på bra hotell och vi gick enligt vår stegmätare ca 1,6-2mil om dagen. Jag fotograferade massor , men vet inte om intresse finns för att jag ska lägga ut bilder i denna tråd. Kalimera är ju mest för Grekland. Lissi - som absolut kommer att åka tillbaks! |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Kul Lissi. Vi var i Warszawa för 1.5 år sedan, några som reser tillsammans till städer, gärna central/öst europa. Ska tillbaka nu i oktober. Visst är det en mångsidig. Gick några Free Walks, ska nu ta åtminstone en igen. Kul att se att fler gillar den staden.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Jag vill gärna se bilder! Har inte varit där, bara i Krakow och Gdansk.
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Jag ska lägga in bilder.....Måste bara föra in dem på datorn och sen via photobucket. LITE krångligt. Skulle vilja ha det som på Facebook, bara trycka på bilden och sen är den inne!
![]() Ja, Ramses och Mollybus, en FANTASTISK stad!!! Lissi |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Kul att du är nöjd med din resa och att du gillade Warzsawa
![]() |
![]() |
|
|