Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #8  
Gammal 2014-07-29, 10:40
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 932
Standard Sv: En uventet glede

Det händer då och då att man får gåvor på det boende man har tagit logi. Något typiskt "turistiskt" för ön. Eller, vilket uppskattas, olivolja om värden/värdparet har egen produktion.

Men inte så ofta händer det att man får något av studiogrannar, som i Karis fall.
Vi var med om det första gången vi var på Astypalea. Där fanns en pelikan vid namn Yannis (det är efter honom jag har tagit mitt namn). Han terroriserade bagaren i Pera Gialos var morgon med att gå in i bageriet. Vi hade perfekt utsikt från vår balkong för att se skådespelet. Bagaren tog till en stor kvast och sopade ut honom. Då fortsatte han till supermarket, som hade sina grönsaker utanför affären. Det var ett nöje att se honom var morgon.
Som grannar hade vi ett kanadensiskt (eller amerikanskt) par. Hon satt ofta på balkongen och målade akvareller.
Tidigt på avresemorgonen såg vi att det låg ett ark inskjuten under dörren. Det var en akvarell på Yannis från vår studiogranne.
Akvarellen är inramad och jag blickar på den var morgon när jag äter frukost. Jag är så glad över den
Birgitta.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT