Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Santorini

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #11  
Gammal 2014-07-28, 15:25
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Åsnor på Santorini

Citat:
Ursprungligen postat av Thira Visa inlägg
Jag hoppas att det är en förändring på gång. När det kommer till katter så tycker jag man kan se en radikal förbättring mot hur det var för tio år sedan. Senast imorse var det stor gemensam frukost för Naxos hamnkatter. En restaurang serverade då dagens som bestod av fisk, fisk och åter fisk. En underbar syn! Detsamma har jag sett på flera andra öar.
Vad gäller katter är även Tilos ett föredöme, glädjande nog. Många har Ett kapat öra som visar att de är kastrerade (TNR), de får ofta mat vid restaurangerna när kvällen är slut och köken ska stänga, många är välnärda och en del till och med tjocka. De verkar också behandlas mot ohyra ibland för man ser inte ofta katter med sår på kroppen. De har lite skabb men inte alls så mycket som på andra öar.

Fourni är en ö som jag har svårt att åka tillbaka till för jag "adopterade" en liten kattfamilj senast jag var där och de var i så fruktansvärt dåligt skick. Sådant kan nästan förstöra vistelsen på en ö för mig
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT