Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa runt i Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #12  
Gammal 2014-07-14, 23:34
Masses avatar
Masse Masse är uppkopplad nu
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 486
Standard Sv: Moppe - Fyrhjuling - Bil?

Tack alla för era svar!

Ni har bekräftat alla mina farhågor vad gäller fyrhjuling. Således inget alternativ som vi kommer att välja.

När vi är i Spanien är det alltid bil som gäller. Där är det alltid fråga om större avstånd och trafiken och vägarna är helt annorlunda. Där saknar vi sällan/aldrig moppen.

Men i Grekland är det helt annat. Moppen har nästan alltid varit 1:a alternativ. Det har då oftast handlat om 125cc eftersom vi åker båda på en, och vi är inte småväxta.

Vi får väl anpassa lite beroende på var vi är och hur vägarna är. Senast var det på Egina, och vägarna där innehåller en hel del gupp och gropar, vilket inte är så bra med moppe. Men t ex på Karpathos tycker jag vägarna mestadels är otroligt bra, med lite undantag för utfarten från Pigadia. Sådana vägar, starkare hoj och försiktigare körning så kanske det funkar. Annars får nog jeep bli första alternativet. Det är dock inte överallt man ser sådana till uthyrning.

Hur brukar jeepar ligga i hyresnivå jämfört med de små bilarna?

Masse
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT