Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2013-11-15, 13:50
rickys avatar
ricky ricky är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2005
Ort: Malmö
Inlägg: 1 096
Standard Sv: Ryanair charmoffensiv

Citat:
Ursprungligen postat av ouzakia Visa inlägg
Jag tycker vi er prioriterade som kan välja om vi vill betala för comfort som ex champangefrukost eller knöka i hop oss på hårda säten med en medbrakt matlåda.
Smaken er som bekant som baken
Jag skulle vilja säga att detta inte handlar så mycket om smak.

Jag har den största respekten för att man gör detta val med budgetflyg av ekonomiska skäl. Om jag får ta mig friheten att använda välbekanta forumisten "Lissi" som exempel. (Du får slå mig blodig om du tar illa upp Lissi)

Jag vet att Lissi reser ofta och mycket. För Lissi så handlar det om att komma iväg smidigt och billigt. Ju billigare ju bättre för då kan Lissi antingen resa mer eller vara borta längre. Helt rätt tänk!

Men det var någon som skrev: Vad är problemet, det handlar enbart att komma från punkt A till B.

För oss, min sambo och jag som har svårt att komma ifrån och vara hemm ifrån en längre period. Vi lägger EN (ynka) vecka varje år i Grekland. Då har vi semester och njuter fullt ut från början! Vi har gjort själva resandet till en del av semesterupplevelsen för att få ut så mycket som möjligt av vår ynka Greklandsvecka. Här är inte problemet ekonomi. Jag är avundsjuk på Lissi och jag hade gärna letat efter billigaste resan om jag hade kunnat stanna en vecka längre men så ser inte vår situation ut, så därför börjar vi med en taxi till Kastrup där vi börjar med en öl o en gammeldansk eller champagne och ostron för att sedan shoppa i flygplatsbutikerna. När vi väl kommer upp på planet så fortsätter vår semesternjutning med bra benplats och champagnefrukost.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2013-11-15, 15:35
Ias avatar
Ia Ia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Lier, Norge
Inlägg: 1 158
Standard Sv: Ryanair charmoffensiv

.... og da er det, som Ouzakia sier, at det er så fint at man kan velge etter lommebok og egne ønsker og krav

Jeg har flydd flere ganger med Ryanair, rett og slet pga. anstrengt økonomi. Billigere fly = mere penger til flere overnattinger
Men det har også ofte vært Norwegian som har vært rimeligst eller med liten forskjell og da har jeg naturlig nok valgt det.

Hjemmesiden dems er helt grei... litt plundrete og tidkrevende første gang, men så kan man det

Men å kunne booke stolseter er bra ...
Svara med citat
  #3  
Gammal 2013-11-15, 15:39
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Ryanair charmoffensiv

Citat:
Ursprungligen postat av ricky Visa inlägg
JOm jag får ta mig friheten att använda välbekanta forumisten "Lissi" som exempel. (Du får slå mig blodig om du tar illa upp Lissi)

Jag vet att Lissi reser ofta och mycket. För Lissi så handlar det om att komma iväg smidigt och billigt. Ju billigare ju bättre för då kan Lissi antingen resa mer eller vara borta längre. Helt rätt tänk!
Du får gärna ta mig som exempel, men jag har bara flugit 3 ggr med Ryan Air hittills. Jag hade ingen lust alls att boka med dem efter många skriverier men kom på att det var ju svårt att klaga på något man aldrig provat. De tre resor vi gjort med Ryan Air hittills är en från Skavsta till Chania i april och 2 i somras/höstas från Kalmar till Girona. Tre VÄLDIGT trevliga och bekväma resor! Annars har vi genom alla år mest flugit från Kastrup till Aten, inte alls särskilt billigt från Kalmar. Då har det oftast blivit SAS sen Sterling kursade och SAS har bara blivit sämre och sämre och dyrare och med sämre avgångstider är min uppfattning. Dessutom har de sämre punktlighet nu än förr.

För oss är det TOTALPRISET på resan som är viktigt med resa till flygplats med tåg eller bil, ev övernattning innan avgång, parkeringsavgifter mm + boendet på plats. Vi gör hellre flera korta resor än en jättelång!
Vilket bolag det sen är "skiter" vi i om ni ursäktar uttrycket. Vi ser också flygresan som ren transport och lägger absolut inte pengar på speciella säten mat eller dyl. Pengarna vill vi använda på resmålet!
Vi är aldrig borta länge...detta år har det varit två 4-dagarsresor från Kalmar, En vecka på Kreta och i Alicante (Norweigan från GBG) två tvåveckorsresor till Tinos från Köpenhamn. Så mycket som i år har vi aldrig rest och kommer aldrig mer att göra. Det är de tre superbilliga resorna med Ryan Air som gjort det möjligt! Hemma lägger vi nästan inga pengar på annat än mat och hyra och bil.

Det som är jättekul med Ryan Air är ju att man hittar resor och resmål man aldrig skulle gjort annars just pga att man kan flyga så billigt!

Vi skulle åkt till Karlstad tre dagar i bil från Kalmar med tre övernattningar på hotell innan jul. Men så satt jag en kväll och kollade Ryan Air från Skavsta i december och fann att en vecka med dem till Paphos på Cypern för 1500 kr för BÅDA inkl transfer från flygplatsen och sen en enrumslägenhet 7 nätter med balkong och pool via Booking.com för knappt 1200 kr är faktiskt vad bara hotellet i Karlstad skulle kostat oss tre nätter. Resan i bil och parkering är billigare till Skavsta än till/i Karlstad och maten roligare på Cypern.....Som sagt...man kan välja och prioritera... Jag är pensionär och har VERKLIGEN ingen skattkista att ösa ur..

Nästa års resor är 2 charterresortill Kreta från Växjö med Fritidsresor....och en JÄTTEBILLIG resa med Ryan Air till Krakow....en vecka för 2 pers inklusive hotell i centrala Krakow ca 3000 kr för båda! Plus resan till och från Skavsta. Men då är vi 4 i bilen då vi ska åka med vänner.

Ricky, Ska Du ha en VERKLIG Ryan Air expert att bolla med så ska Du ta CarinaN
Lissi
Svara med citat
  #4  
Gammal 2013-11-16, 09:40
Skåne Pias avatar
Skåne Pia Skåne Pia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2009
Ort: Kungälv
Inlägg: 66
Standard Sv: Ryanair charmoffensiv

Ryanair har ny Webbsida
Svara med citat
  #5  
Gammal 2013-11-16, 10:05
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Ryanair charmoffensiv

Citat:
Ursprungligen postat av Skåne Pia Visa inlägg
Ryanair har ny Webbsida
Betydligt tydligare, men fortfarande för att slippa försäkringar måste man gå in i rullgardinen med hemvistland för att hitta på J "Jag behöver ingen försäkring" TÖNTIGT!!! Men nu vet man ju så det är ju inget problem för oss.
Jag skuggbokade på skoj....

2 personer t o r 10 april Skavsta -Thessaloniki ca 3.200. Bokar man 3 månader innan så finns alltid billigare biljetter.... Lite sugen kan man ju lätt bli!
Samma pris från Arlanda SAS en vecka 9 april 4890 kr...
För oss hade då valet varit lätt!! Särskilt som dessutom resan blir mycket kortare till flygplatsen.

Lissi- som INTE bokat
Svara med citat
  #6  
Gammal 2013-11-16, 11:19
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 960
Standard Sv: Ryanair charmoffensiv

Inte,,,,, Lisa!
Det skulle jag ha gjort (trots Ryanair, som inte tycker det är lönt med Umeå)
Birgitta.
Svara med citat
  #7  
Gammal 2013-11-17, 18:24
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 206
Standard Sv: Ryanair charmoffensiv

Citat:
Ursprungligen postat av Skåne Pia Visa inlägg
Ryanair har ny Webbsida
Vilket lyft!

/Netwolf
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 02:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT