Citat:
Ursprungligen postat av Annki
Precis som Kirtor tror jag att det är myten om Filemon och Baukis du söker. Den handlar dock inte om olivträd, utan om en ek och en lind. Men jag tror att man kanske ibland förändrat den då den berättats, och då ligger ju olivträd nära när det handlar om Grekland. Även jag har hört berättelsen om olivträdet någon gång.
Myten finns att läsa i bl.a. Grekiska myter och sagor av Claes Lindskog (Natur och Kultur) Jag har kopierat och mailat berättelsen till dig Ariadne, eftersom det nog inte är tillåtet att lägga den här.
Ann-Kristin 
|
Boken finns att köpa för 39 kr på Adlibris. Ursprungsberättelsen handlar som du säger inte om olivträd men som i mycket annan mytologi förändras berättelserna och kan vara olika från en plats till en annan och över tid.
Eva