Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Ios

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-01-25, 16:21
Ella Ella är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 250
Standard Sv: Ios med barn ?

Ios är fint och kan vara både lugnt och tokigt festligt. Jag var där en hel sommar för några år sedan och pritoriterade festandet, men hittade ändå tid för lugn och ro - i en hängmatta nere vid Mylopotas, på Varna beach.

Något år senare återvände jag, inte singel längre och med sambon i sällskap. Vi bodde på Skala ovanför stan och satt mest i deras poolbar och sippade öl och spelade backgammon med ena foten i poolen. Vi hyrde moppe och tuffade runt ön och gick ut och käkade på kvällen. Efter maten satte vi oss på nån bar och tog en drink och jag förvånades över hur lugnt det var. Sambon blev nästan besviken, efter mina berättelser hade han förväntat sig jättefest jämt.

Ios blir vad man gör det till, tror jag, och dessutom tror jag att det har lugnat ner sig rejält på sistone. Ungdomar har inga pengar och reser till de billiga priserna snarare än till Grekland, och även på Ios har folk börjat förstå att man måste satsa på de köpstarka grupperna för att tjäna pengar.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT