![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Förra året var festivalen tidigare. Vi hittade inga lediga rum på Kalymnos, så vi fick bo på Telendos. Nu gjorde inte det något för Telendos är ju också kanonbra. När vi skulle hyra moped var 99 av 100 uthyrda. Snacka om sen högsäsong. Kul för Kalymnos! ![]() |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Så bra! Da er det fremdeles festival når jeg kommer nedover. Liker det livet som blir når det er mange klatrere i området.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
När kommer du?
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Tog min gamla moppe och åkte bort till Masouri tidigt i morse. Redan då var det fullt av folk som såg ut att bege sig till klätterställena, fast invigningen av festivalen sker i morgon vid det nya Elena Village bortom Armeon.
Det var fikadags och få ställen är trevligare än det lilla kaféet vid stranden i Myrthies, strax bortom Stalas restaurang. Kaffe och toast och lite prat med kaféägaren. Tre andra bekanta njöt också av det fantastiska vädret och utsikten mot Telendos. En hel del badade. På hemvägen mötte jag massor av bilar och moppar som var på väg mot norr. Det lär ha kommit hundratals av klättrare, det ska bli intressant att se vad som händer de kommande dagarna. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Härlig läsning!
Åh vad jag saknar Kalymnos. Sist jag var där va 2006 ![]() ![]() Vänligen Annette |
![]() |
|
|