Citat:
Ursprungligen postat av Mahava
Är terrain maps i klass med Anavasi kartorana? dem tycker jag alltid fungerat kanon, stämmer nästan alltid, men verkar tyvärr inte finnas för Kreta,
|
För vandring, så tycker jag att Terrain är klart tillförlitligast. Som vanlig vägkarta, så kan kanske både Anavasi och Road Edition kan vara lika bra (ibland bättre). Men i vilket fall som helst, så kan det vara klokt att kolla vilket år kartan är ifrån (Terrain är ofta nyare och därmed mer aktuell). En annan fördel, som jag har upplevt det i alla fall, är att själva kartmaterialet hos Terrain håller bättre efter intensiv användning (speciellt då på alltså på vandringar).
Men, alltså, ska man inte vandra (och utgivningsåret är ungefär samma), så kan Anavasi vara bättre. Ska man vandra, då föredrar jag Terrain.